už informovali. Novinári sa o dofinancovaní tejto stavby dozvedela na piatkovej tlačovej besede, ktorú zorganizovala majiteľka firmy Tradet (realizátor spomínanej výstavby - pozn. red.) Táňa Pavlovičová.
Vzhľadom k spomaleniu výstavby bytov a nedodržaniu viacerých termínov dostavby, nemá podnikateľka Pavlovičová v Prešove práve najlepšiu povesť. Klienti jej vyčítajú, že peniaze od nich zinkasovala a byty predsa nemajú. Z toho dôvodu niektorí klienti aj odstúpili od zmluvy a chceli svoje peniaze späť. Novinárov preto zaujímalo, prečo sa prezident Svetového kongresu Slovákov Paul Rusnak, aj napriek takýmto skutočnostiam, rozhodol dofinancovať prvú etapu a postupne v prípade záujmu klientov aj ďalších spolu deväť etáp výstavby bytov.
"Nechali sme si urobiť audit firmy Tradet a firma bola 'čistá'. Problémy, ktoré firme vznikli, boli zväčša z objektívnych dôvodov ,"odpovedal prezident Rusnak. Potvrdil to i člen predstavenstva Európskej kapitálovej spoločnosti, firmy vykonávajúcej audit, Peter Kuruc. "Urobili sme naozaj dôkladný audit a dospeli sme k záveru, že vo firme neboli absolútne žiadne tendencie, známe z iných firiem, ktoré by svedčili o tunelovaní firmy. Preto sme dali tento súhlas. Príčiny problémov boli naozaj objektívne. Mečiarova vláda nasľubovala dotácie pre výstavbu technickej infraštruktúru za viac ako dve miliardy. Zmenou vlády sa zmenili i podmienky a výška poskytovania dotácií na infraštruktúru na jeden byt."
Doplnil ho i zástupca prezidenta Rusnaka na Slovensku Stan Pavlík. "Pre každého investora, mimo projekt, je dôležitá kvalita ľudí. Ukázalo sa, že pani Pavlovičová netunelovala. Podľa účtovníctva a auditu, ktorý sme vykonali, bola firma čistá, a to je veľmi dôležité. Dôvera tu je. Či sa urobili nejaké chyby, to už je bokom... Ide o dlhodobú perspektívu."
Ďalšia novinárska otázka zameraná na znovuzískanie dôvery klientov, smerovala na majiteľku Pavlovičovú. "Ja zodpovedám za to, aby sa dokončili byty, štátna správa a samospráva za zabezpečenie inžinierskych sietí. Akonáhle chýbali peniaze na inžinierske siete, byty, ktoré by sme boli dokončili, by neboli schopné užívania."
Keďže sa nerobili inžinierske siete, ľudia prestali platiť splátky. Ako ďalej uviedla Pavlovičová, od štátu nedostala v minulom roku ani korunu na inžinierske siete. Podľa jej slov, v súčasnosti jej na splátkach od klientov chýba 49 miliónov. Takže peniaze chýbali tak do výstavby bytov, ako aj do inžinierskych sietí. Preto sa jedenásť miliónov z peňazí klientov použilo na inžinierske siete. "Pán Rusnak na dokončenie prvej etapy výstavby bytov investuje 11 miliónov," uviedla ďalej podnikateľka Pavlovičová. "Peniaze, ktoré sa použili na siete, štát klientom nevráti. Namiesto 45 miliónov dal štát len 10,5 milióna korún. Čiže tých 11 miliónov je nenávratná dotácia P. Rusnaka do bytov."
Zástupca P. Rusnaka na Slovensku Stan Pavlík dodal: "Sú v podstate dve možnosti. Alebo táto výstavba bude podobná mnohým iným stavbám na Slovensku, ktoré dnes stoja... Alebo príde niekto, kto je ochotný riskovať a vstúpi do projektu s tým, že počiatočná strata bude jeho osobná strata. Aká bude výška straty, to sa ešte nevie. Ale musí tam byť nejaká spolupráca s vlastníkmi." Dodal, že v piatok rokovali s niektorými klientmi, ktorí chceli poznať serióznosť investora, najmä v súvislosti s tým, že cena bytov sa v dôsledku predlžovania stavby navýši. "Potrebovali istotu. Tú istotu im pán Rusnak dal," zdôraznil Stan Pavlík. Ako dodal, Rusnak išiel do rizika, aj keď návratnosť investícií bude trvať dlhšiu dobu.
Doplnil ho i zástupca firmy Európskej kapitálovej spoločnosti Peter Kuruc. "Je tu 148 individualít (budúci majitelia bytov - pozn. red.), každá je iná. Jeden má dôveru, iný už nie. Peniaze od investora, teda aj od vlastníkov bytov, budú pracovať a bude sa prísne kontrolovať ako sa s nimi nakladá. Naozaj to nie je len o profite, je to o budúcnosti ..."
Keďže sa aj na tlačovej besede opäť hovorilo o dotáciách od štátu, aj o sľubovaných dotáciách na inžinierske siete, oslovili sme aj vedúceho odboru regionálneho rozvoja Krajského úradu v Prešove Štefana Sopka.
"Informovaním o tom, že mala sľúbené finančné prostriedky na výstavbu technickej infraštruktúry v obci Ľubotice, pani Pavlovičová zavádzala verejnosť," skonštatoval vedúci Sopko. "Žiaden takýto prísľub nemohla získať, keďže neprešlo žiadne konanie zo strany obce Ľubotice najprv s Okresným úradom v Prešove, ktorý kontroluje žiadosti o štátne dotácie. Takáto žiadosť nebola odsúhlasená na Okresnom úrade v Prešove, a teda nebola ani postúpená na kraj, kde taktiež musí podstúpiť kontrolný proces. Tohto roku predložila doklady v poriadku, čo ju však neoprávňuje k vyhláseniam a zavádzaniu verejnosti, že mala niečo sľúbené."
Ako ďalej Sopko povedal na krajskom úrade sa žiadosti zhromažďujú a kontrolujú, či spĺňajú potrebné náležitosti a smernice. Potom ich odošlú na ministerstvo, priamo ministrovi, ktorý jediný je oprávnený rozhodnúť o tom, či daná žiadosť bude kladne vybavená, alebo nie. "Mrzí nás to o to viac, že sa niečo uverejní v tlači, a potom je mnoho ľudí rozčarovaných. My totiž žiadateľom prízvukujeme, že pokiaľ žiadosť nespĺňa predpísané náležitosti, nemôžu očakávať, že dostanú nejaké dotácie. Napokon jediným kompetentným na takéto vyhlásenia je starosta obce."
Dodal tiež, že len starosta obce je pre okresný i krajský úrad partnerom, nie fyzická osoba. Ide totiž o účelovo viazané prostriedky pre samosprávy na podporu infraštruktúry, ktoré realizuje samospráva. "Tá potom musí zrealizovať výberové konanie. Tu by vlastne mohol vzniknúť ďalší problém aj samotnému starostovi obce Ľubotice, keďže pani Pavlovičová dopredu týmto prehlasuje, že vyhrala výberové konanie," uzavrel vedúci odboru regionálneho rozvoja Krajského úradu v Prešove Štefan Sopko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.