rozpočtu vyčlenila 5 percent prostriedkov na oddlženie.
"Pôjde v prepočte o 400 miliónov korún, s ktorých dostaneme osminu. Z týchto peňazí budeme musieť pokryť stredné i základné školstvo, je teda logické, že táto suma je len kvapkou v mori," povedal na včerajšej tlačovej besede vedúci odboru školstva KÚ v Košiciach, Ing. Peter Osif. "Nedoriešenou tiež zostáva otázka navýšenia vyučovacej miery, ktorá bola stanovená o jednu hodinu viac. O desať percent nižší rozpočet však tomuto faktu nezodpovedá, čo sa odzrkadlí na platoch pedagógov. V najbližšom období sa očakáva rozpočtové krytie 4- percentného nárastu miezd, t. j. u pedagogických zamestnancov o 450 korún od 1. 9. 2000."
Ako sme sa ďalej dozvedeli, z 30 miliónov, ktoré odsúhlasilo Ministerstvo financií SR na novozačínajúce stavby, bude v odvetví školstva použitých vyše 23 miliónov. Z toho sa 10 miliónov korún použije na prípravu projektov dvoch plánovaných stavieb, 2 milióny na statické zabezpečenie, plynofikáciu a opravu striech siedmich budov a ďalšie 2 milióny na rekonštrukciu kotolní, striech, sociálnych zariadení, plynofikáciu a kanalizáciu u osemnástich stavieb.
Jediným riešením, ktoré by pomohlo dostať hospodárenie v školstve na nohy, je podľa Ing. Osifa jeho úplné oddlženie.
"To by postavilo všetkých na rovnakú štartovú čiaru. Pretože mnohí riaditelia škôl, súčasnú situáciu, keď ich dlhy 'raz aj tak niekto oddlži', využívajú," dokončil Peter Osif.
Vedúci školstva informoval o situácii v súvislosti s racionalizáciou školskej siete. Proces rušenia malotriedok označil za citlivejší problém, ako to bolo pri rušení a zlučovaní stredných škôl.
"Keďže malotriedok je v každom okrese minimálne dvadsať, bude to pre tamojších obyvateľov radikálny zásah, hoci konkrétne školy ešte nie sú vytipované," povedal Ing. Osif
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.