najmä z Košíc. "Vďaka" neďalekej spaľovni odpadu, VSŽ, teplárni, firme Betox produkujúcej hluk a prach, nedostatočne fungujúcej čističke odpadových vôd a intenzívnemu poľnohospodárstvu patrí táto oblasť k jednej z najznečistenejších na Slovensku. Občania žijúci v miniregióne musia čeliť aj problémom súvisiacim s nedostatkom pitnej vody, keďže k jej znečisteniu prispieva nedostavaná kanalizácia v mnohých obciach či veľký počet divokých skládok. Všetky uvedené faktory majú vplyv na zdravotný stav miestnych obyvateľov, u ktorých je štatisticky preukázaný zvýšený výskyt chorôb dýchacích ciest, alergií aj vrodených chýb.
Aj preto založili obyvatelia obcí Kokšov-Bakša, Valaliky, Nižná a Vyšná Myšľa, Geča, Čaňa, Ždaňa, Gyňov, Skároš, Seňa a Trstené združenie Mikroregión Hornád, aby tak obhájili svoje právo na zdravé životné prostredie. Po nadviazaní spolupráce s občianskym združením Sosna a Spoločnosťou priateľov Zeme sa podarilo vypracovať projekt, na ktorého realizáciu udelila Nadácia Ekopolis grant. Viac nám už porozprával JUDr. Jozef Šuchta za združenie Sosna:
"Projekt sa zameriava na zverejnenie výsledkov úrovne znečistenia životného prostredia najnebezpečnejšími škodlivinami dioxínmi (vysoko jedovaté karcinogénne a teratogénne látky), ktoré sú dôsledkom prevádzky tamojšej spaľovne. Ďalej mapuje výskyt škodlivín a sprievodných faktorov, ktorých účinok na obyvateľov je mimoriadne intenzívny a priamy (hluk, prašnosť, zápach). Zároveň chceme novelizovať vládne nariadenie 92/1996 o prípustných mierach znečistenia ovzdušia stanovením limitu dioxínov a furánov. Týmto sa vo väčšej miere donútia hlavní znečisťovatelia vykonať technické či organizačné opatrenia za účelom zníženia hodnôt škodlivín," informoval nás Jozef Šuchta a pokračoval:
"Súčasne bude vypracovaný odborný posudok ohľadne hlučnosti prevádzky Betoxu a súvisiacej dopravnej zaťaženosti. Hlavný dôraz je zameraný na vytvorenie komunikácie medzi koordinátormi projektu a miestnymi obyvateľmi a následné založenie občianskeho združenia, ktoré by sa zúčastňovalo rokovaní s prevádzkovateľmi zdrojov znečistenia," dokončil Jozef Šuchta. Ako sme sa ďalej dozvedeli, v konečnom dôsledku sa projekt usiluje o vyhlásenie horného Abova za zaťaženú oblasť, čo v praxi znamená legislatívne sprísnenie podmienok ochrany životného prostredia na tomto území, lepšiu možnosť zvýšenia tlaku samosprávy a realizáciu ozdravných opatrení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.