racionalizácie siete školstva na Slovensku. "Okrem iného pôjde o vyraďovanie malotriednych škôl, kde je v triede sedem a menej žiakov," nechal sa vtedy počuť minister. Zdá sa, že realizácia tejto idey na seba nenechala dlho čakať.
Na pondelkovej tlačovej konferencii Krajského úradu v Košiciach síce ubezpečil prítomných novinárov vedúci odboru školstva Peter Osif, že k rozhodnutiu, ktoré malotriedky budú zrušené, ešte nedošlo, odbor školstva OÚ Košice-okolie pritom už minulý týždeň na oficiálnej schôdzi pedagogických pracovníkov predostrel zoznam dvanástich škôl, ktoré budú od budúceho školského roku zatvorené. Na tento fakt nás upozornila jedna z mamičiek, ktorá už svoje dieťa do prvého ročníka malotriedky, konkrétne v obci Dvorníky, prihlásiť nemôže:
"Zaujímalo by ma, na základe čoho sa táto škola ruší," povedala nám mamička Dana Šantová a pokračovala:
"Hovorilo sa predsa, že budú zrušené triedy, ktoré majú menej ako sedem žiakov. Do školy v Dvorníkoch sa však hlási dvanásť detí a o rok na to bolo plánovaných osemnásť prvákov. Všetky deti teda budú musieť dochádzať do väčšieho mesta? Na základe akých kritérií sa rozhodovalo o zrušení školy?" dokončila. Ako sme sa ďalej dozvedeli, zrušené budú prakticky všetky malotriedky v okolí Moldavy, pričom škola v Dvorníkoch doteraz plnila funkciu jedinej slovenskej školy pre celé široké okolie už od roku 1946. Nezavážila ani stúpajúca tendencia čo do počtu prihlásených žiakov. Na základe čoho bola činnosť vybraných malotriedok pozastavená, to sme sa už opýtali vedúcej školstva Okresného úradu Košice-okolie Evy Fazekašovej:
"V prvom rade chcem upresniť, že v prípade týchto škôl nejde o rušenie, ale o ich pozastavenie po dobu jedného roka," odpovedala nám a vysvetlila:
"Z ministerstva školstva sme dostali usmernenie, vymedzujúce presné počty žiakov, ktoré musia jednotlivé triedy dosahovať. V prípade prvých tried ide o minimálny počet 15 až 34 žiakov, podobne ako i v prípade druhej až deviatej triedy na týchto školách."
Po prehodnotení týchto kritérií i finančných nákladov na výukový proces vytypoval OÚ Košice-okolie konkrétne malotriedky a o ich pozastavení už iformoval tamojších pracovníkov i obecné úrady.
"Ak sa chod školy len pozastavuje, čo sa tým vyrieši?" kontrovala týmto zámerom matka malého prváka.
"Ak dáme deti do mestských škôl, kto ich bude o rok zase prekladať do školy v obci? Navyše v obecných malotriedkach učia poväčšine dôchodcovia. Je to výborný spôsob, ako ich posunúť na vedľajšiu koľaj - bez odstupného a povinnosti hľadať im nové miesto," dokončila.
"Pozastavenie činnosti na jeden rok v zásade nič nerieši. Ale vyrieši sa nákladovosť žiakov a učiteľov, keďže ich financovanie nebolo po zvážení ministerstvom prideleného rozpočtu reálne. Slabú finančnú situáciu sa tak podarí prečkať až do plánovanej reformy školskej správy," zareagovala ďalej vedúca odboru.
"Napriek protestom starostov, rodičovským petíciám či občianskym delegáciám, ktoré nám sem chodia, je naše rozhodnutie nemenné. Analýza školskej siete z nášho okresu už bola zaslaná i na ministerstvo školstva, čaká sa už len na ich vyjadrenie," uzavrela Eva Fazekašová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.