mrakodrapov s úradmi a malými reštauráciami. Aj tie však vo väčšine prípadov zatvárajú spolu so skončením pracovného času úradníkov. Počas sviatkov a víkendov do širokých ulíc lemovaných obrovskými palácmi zo skla a betónu zablúdi len málokto.
"Ešte v 60. rokoch mali naše mestá presne takú istú podobu ako to, čo možno bežne vídať kdekoľvek v Európe," tvrdí Elizabeth, rodáčka z Pensylvánie, ktorá už osem rokov žije na Slovensku. "Niekedy začiatkom 60. rokov začali v USA vznikať prvé nákupné centrá. Hovorilo sa im Strip Mall a boli to väčšinou skupiny menších obchodov, vybudované na okraji mestských centier. Kľúčovú úlohu pri ich úspešnom nástupe zohrali dostatočné parkovacie priestory, ktoré robili nákup pohodlným."
Elizabeth tvrdí, že Slovensko túto fázu vývoja preskočilo a vrhlo sa rovno na nákupné strediská "druhej generácie". V Amerike ich volajú Mall a začali vznikať na prelome 60. a 70. rokov. Typickým príkladom slovenského Mall je bratislavské nákupné centrum Soravia. "Je to množstvo menších značkových obchodov, ktoré sa ocitli pod jednou strechou. Dostávame sa pritom stále viac na okraj mesta, kde je viac voľnej plochy a nižšia cena pozemkov. Opäť sú tu obrovské parkoviská a vznikajú aj Food Courts, občerstvovacie zóny, s množstvom kaviarničiek a malých reštaurácií typu McDonald's." Mall je podľa nej už typickým dieťaťom globalizácie. "Značkové obchody a značkové reštaurácie a kaviarne patria zvyčajne k veľkým franchisingovým reťazcom, a tak nech nakupujete kdekoľvek v USA, vidíte stále tie isté mená a názvy."
Nástup Mall znamenal v Amerike definitívny zánik mestských centier. Malé obchodíky na rohu - Corner Stores - alebo Mom and Pop Stores - rodinné obchodíky, v ktorých zvyčajne predávala iba mama a otec rodiny (odtiaľ aj názov), začali postupne krachovať. "Ekonomický problém prerástol do sociálneho, pretože s obchodíkmi sa vytratil z centier našich miest aj život," hovorí Elizabeth. "To isté teraz s najväčšou pravdepodobnosťou hrozí aj vám," dodáva.
Na prelome 80. a 90. rokov sa v USA objavili nákupné centrá tretej generácie - obrovské megastory. To už neboli Mall s množstvom značkových obchodíkov, ale obrovské obchodné domy typu Wal-Mart a K-Mart. "Bolo to to isté, čo britské Tesco vybudovalo v Nitre," vysvetľuje Elizabeth. K obchodom a reštauráciám pribudli navyše aj kinosály. Človek tu jednoducho môže stráviť celý deň bez toho, aby si uvedomil, ako čas letí.
"Počas svojho života som videla doslova zomierať malé obchodíky. Mne osobne je za nimi veľmi ľúto, aj keď si uvedomujem, že sama chodím omnoho častejšie nakupovať práve do supermarketov. Dôvody sú jednoduché: úspora času, nižšie ceny, všetko pod jednou strechou a možnosť parkovať. Je to daň, ktorú platíme globalizácii, a nie je jednoduché vynášať akékoľvek urýchlené súdy. Jedno je isté, my Američania by sme už bez Mall nedokázali žiť. Poznám dokonca bláznivú dvojicu, ktorá v supermarkete strávila vlastnú svadobnú noc," smeje sa Elizabeth.
Autor: jk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.