sci-fi scenáre, mestá a obce Slovenska sa ešte stále pasujú s prozaickými problémami. Medzi ne nepochybne patrí nedokončené vybavenie inžinierskymi sieťami. Tejto téme, predovšetkým v súvislosti s projektom nazvaným Čistá rieka Poprad, sa venovali starostovia a primátori miest a obcí okresu Kežmarok na svojom ostatnom stretnutí.
"Spomenutý program uzrel svetlo sveta v rámci Euroregiónu Tatry. Dosiaľ sa viacero samosprávnych subjektov usilovalo získať prostriedky do fondu Európskej únie na jeho realizáciu. Aj keď sa dosť investovalo do projektov, nikto z nášho regiónu neuspel. Rozhodli sme sa preto zmeniť stratégiu a budeme iniciovať spoločný postup všetkých zainteresovaných miest a obcí v okresoch Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa, ktorými rieka Poprad preteká, kým opustí územie našej republiky," informoval nás primátor Kežmarku František Grohola.
Ako uviedol ďalej, pri spoločnom postupe sa zvyšujú šance na úspech projektu. Dôležité je len dosiahnuť zhodu v názoroch a následne uzatvoriť dohodu. Rozhodol sa preto, že sám pôjde príkladom a na spomenutom stretnutí inicioval založenie záujmového združenia miest a obcí Kežmarského okresu.
"Dôležité bude, aby sme sa najprv dohodli my doma a potom sa pokúsime rokovať so susedmi," povedal. Nás samozrejme zaujímalo, ako to bude ďalej s členstvom Kežmarku v Rade združenia tatranských a podtatranských miest a obcí, ako aj s členstvom niektorých obcí okresu v Záujmovom združení Spiš.
"To by nemal byť žiaden problém. Členstvo si zatiaľ ponecháme. My tu totiž hovoríme o záujmovom združení s konkrétnym cieľom. A tým je získanie finančných prostriedkov na dobudovanie kanalizačnej siete a čistiarní odpadových vôd v regióne tak, aby sme našu najväčšiu rieku, mimochodom ústiacu do susedného štátu, ekologicky nezaťažovali."
Na realizáciu tohto projektu je však potrebná značná finančná čiastka. Ak by doňho spadala aj dostavba čistiarne odpadových vôd v Poprade, dosahovala by rádovo stovky miliónov korún. "Nie som idealista. Ale túto cestu považujem za najschodnejšiu. Napokon, o jej správnosti sme sa presvedčili na opačnej strane hranice v Poľsku," uviedol ďalej F. Grohola a dodal, že v samotnom Kežmarku predstavuje problém tamojšia nemocnica a ďalšia zhruba jedna tretina mesta, ktorých splašky sa odvádzajú do spomenutej rieky Poprad.
Primátori a starostovia Kežmarského okresu sa dohodli, že v priebehu dvoch nasledujúcich týždňov zvolajú mimoriadne zasadnutie obecných a mestských zastupiteľstiev. Tie sa vyjadria k návrhu na založenie záujmového združenia a v prípade pozitívneho ohlasu začiatkom júla organizáciu v Kežmarku založia.
Okrem otázky záujmového združenia hovorili čelní predstavitelia miestnych samospráv Kežmarského okresu aj o pripravovanej reforme verejnej správy. Jednoznačne vyjadrili podporu navrhovanému modelu 11 vyšších územných celkov plus jeden a požadovali urýchlené prerokovanie koncepcie reformy poslancami národnej rady. Absolútnou novinkou bolo vyjadrenie podpory návrhu na vytvorenie nového dvojkomorového parlamentu, v ktorom by dostali v jeho jednej časti priestor aj primátori a starostovia miest a obcí Slovenska. Navyše, opätovne deklarovali podporu Popradu pri jeho snahe stať sa sídlom nielen kraja či župy, ale aj vyššieho územného celku (rozhovor na tému reforma verejnej správy s Viktorom Nižňaským, ktorý koncepciu reformy predkladá vláde, prinášame na strane 4).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.