majú Francúzi. Na druhom mieste sú Taliani a tretia je malá republika San Marino. Slovensko sa umiestnilo až na 62. mieste, informuje britský denník Guardian.
Spomedzi bývalých komunistických štátov je na "najlepšej" priečke Slovinsko - na 38. mieste. Za ním je Kuba, na 43. priečke sa ocitlo Chorvátsko, Česi sú 48. a Poliaci 50. Pred nami sa však umiestnili aj také štáty ako Malajzia, Dominikánska republika, Tunisko, Jamajka, Venezuela, Albánsko, Paraguaj, Filipíny, či dokonca africký Senegal alebo v problémoch sa zmietajúce Mexiko.
Guardian označil tento rebríček za "kontroverzný", a to nielen preto, že Británia sa ocitla na 18. mieste, ale najmä kvôli 37. priečke USA, ktoré predbehla napríklad Kostarika alebo Maroko.
WHO prvýkrát v histórii vypracovalo a uverejnilo tento rebríček, ktorý nepochybne zahanbí mnohé vlády. Donedávna sa táto organizácia zameriavala pri hodnotení na chorobnosť jednotlivých národov a posudzovala úroveň zdravotníctva podľa dĺžky života, detskej úmrtnosti a pôrodnosti. Všetky potrebné údaje jej poskytovali jednotlivé krajiny a niektoré informácie vyvolávali vo WHO pochybnosti, najmä čo sa týka presného počtu ochorení na TBC či choleru. Za posledné tri roky, keď sa na čelo organizácie postavila Gro Harlem Brundtlandová, si však WHO začala zhromažďovať vlastné údaje, vyrábať svoje analýzy a dospela k vlastným záverom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.