Apple.
Ak si hneď nevylámem zuby, napíšem vám či je sladké, kyslé, zrelé, prehnité, a do ktorej jeho časti sa naozaj oplatí zahryznúť. Kto som? Môžete ma volať Medík, tak ako niektorí moji priatelia.
Dnes by to už podľa plánu mal byť tretí deň v NY. Vzhľadom na fakt, že uzávierka je ešte pred mojím odchodom, prvá časť ? - lógie bude venovaná tomu, čo musíte absolvovať tu na Slovensku, aby na letisku proti vášmu presvedčeniu nezmenili vyššie inštancie váš SMER o 180 stupňov.
Vstupenkou do zasľúbenej zeme je vízum - povolenie vstúpiť na cudzie štátne územie. V prípade Spojených štátov amerických je potrebné získať vízum na americkom veľvyslanectve v Bratislave. Na výlet zatiaľ ešte stále v rodnej zemi by ste sa mali dôkladne pripraviť. Jeho nevyhutná dĺžka je jeden deň. Ten začína, v letných mesiacoch, keď je žiadateľov najviac, pred bránou veľvyslanectva. Začína pre každého v rôznu dobu. O štvrtej, piatej, šiestej ráno - podľa toho, aké poradové číslo chcete dostať. Platí, kto skôr príde, ten skôr (nie melie), ale vie na čom je.
Veľvyslanectvo sa oficiálne otvára o ôsmej. Čakajúcich po dvoch, troch vpúšťajú do budovy uniformovaní ochrancovia poriadku. Pridelia vám poradové číslo a pomocou detektora skontrolujú, či pri sebe nemáte predmety nežiadúce na diplomatickej pôde. Napríklad strelné zbrane, častejšie sa však v bezpečnostnej schránke nechávajú mobily. Keďže alibisticky rešpektujem nechuť veľkého šéfa Neviditeľného k mobilným telefónom, zatiaľ žiaden nemám. Preto ma zaskočilo, keď zariadenie prejavilo k mojej kabele averziu hlasným pípaním. Nepáčil sa mu totiž budík, bez ktorého by som však asi v polovici mojej noci nevstala. Záver: čokoľvek na baterky nie je prípustné. Chvíle čakania si teda počúvaním walkmana asi neskrátite a budete ho musieť nechať v bezpečnostnej schránke pri vchode. Po tejto procedúre sa dostávate do čakacej miestnosti. Tu si napríklad môžete skontrolovať, či máte všetky základné dokumenty: pas, fotografia a "dôkazové materiály", o ktorých sa podrobnejšie zmienim neskôr. Vyplníte žiadosť o vízum a, praktická rada, je dobré priniesť si lepidlo na nalepenie fotky na žiadosť. Potom zaplatíte nenávratný poplatok 45 dolárov (je možné platiť aj v korunách) a pripravujete sa na pohovor.
Volá sa to pohovor a mnoho ľudí si predstavuje, že získavanie víza pripomína krížový výsluch. V skutočnosti sa však všetko odohráva pri sklenených prepážkach v priestoroch pripomínajúcich banku.
Židateľov o vízum by bolo možné z pohľadu americkej vlády rozdeliť na skupiny. Rizikoví a menej rizikoví. Pravdepodobnosť získania "vstupenky" je nepriamo úmerná rastúcej rizikovosti. V zásade platí, že musíte zástupcov americkej vlády presvedčiť o svojich nie US ale SR - Steelovo pevných väzbách na rodnú zem. Musíte ich presvedčiť o svojom úmysle vrátiť sa po uplynutí času uvedenom na formulári domov. Potvrdiť, že o dlhodobý pobyt v ospevovanej krajine blahobytu nemáte záujem. Len tak, ľavou zadnou to nejde, i keď ani pravičiari nemajú na ružiach ustlané. Na konzuláte rozhodujú iné faktory. Predovšetkým dôkazový materiál.
Ak napríklad cestujete na návštevu k priateľom, ich pozývací list sám osebe nestačí. Veľkým plusom je vysokoškolský index. A nie akýkoľvek. Tretiak alebo štvrták je omnoho menej rizikovejší v porovnení s prvákom, ktorý podľa názoru "sudcov" s pokojným svedomím školu zanechá. Podobne sú na tom aj piataci. Po promócii môžu ísť nanajvýš "vyprážať". Ich pohovor s konzulom sa totiž o niečo zriedkavejšie končí vytúženou vetou: "Príďte o pol štvrtej pre vízum."
Niekedy zohráva úlohu aj to, či ste sa narodili ako XX alebo XY. Ženám môže nadpriemerný výzor získanie "vstupenky" skomplikovať. Dobre vyzerajúce slovenské ženy predsa nebudú mať problém, vydať sa v Amerike za milionára s caddilacom. Samozrejme opäť názor zástupcov americkej diplomacie. Ak teda dievčatá patríte k skupine lepšie vyzerajúcich, nech vás neprekvapí, keď vám niekto poradí: "Zhoväď sa ako môžeš, keď tam pôjdeš."
Často predkladaným dôkazovým materiálom je výpis z bankového účtu. Vlastného, v prípade študentov nezriedka rodičovského. Ním preukážete, že nemusíte v štátoch pracovať a zároveň nebudete nútení pre kúsok hamburgera ozbíjať poctivého amerického občana. Zlatá stredná cesta je najschodnejšia. Príliš málo nevyhovuje. Ale ak máte príliš veľa - opäť chyba. Lebo ak ste boli úspešní tu, pokojne sa môže stať, že sa uchytíte aj za veľkou mlákou. A tam už majú cudzincov dosť.
Uvedené patrí k skúsenostiam ľudí, ktorí si pred veľvyslanectvom postáli a ich zážitky sú pestré. Niektorí povedia: "Nie je šanca, všetci sú tam divní." Iní, že je to "v pohode". Podľa vlastných dojmov. A koľko ľudí, toľko názorov. Nenechajte sa teda znechutiť, no ani zľahčovanie situácie nie je na mieste. Pre študentov je momentálne najvýhodnejšie využiť agentúry ponúkajúce tzv. work and travel pobyty alebo au - pair pobyty.
Autor: Medík
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.