sobotu v známom tatranskom prostredí na oboch brehoch Studeného potoka. Ako sme viackrát napísali, premiéry sa zúčastnilo málo divákov kvôli veľmi zlému počasiu, čo bola škoda, pretože priebeh podujatia bol veľmi zaujímavý. A keďže išlo o novinku, obrátili sme sa so žiadosťou o jej vysvetlenie na prezidentku slovenského cyklotrialu Annu Sidlíkovú (na obr.), ktorá poskytla pre naše noviny vysvetlenia.
"Odpoviem najskôr na druhú otázku, prečo úvod Stredoeurópskeho pohára (SEP) sme orientovali do Vysokých Tatier," rozhovorila sa prezidentka. "Dôvod celkom jednoduchý a prirodzený. Nejde vôbec o náhodu, veď Popradčania sú veľmi schopní organizátori, ktorí roky poriadajú rôzne, aj medzinárodné podujatia. A atry? Kto by ich rád nenavštívil, nepokochol sa nimi, aj keď dnes veľa radosti návštevníkom neposkytnú."
Druhá otázka sa dotýkala zrodu SEP s podotázkou, prečo práve Slovensko bolo miestom jeho prológu. Nakoľko odpoveď by vyznela ako jeden veľký monológ, z jednej veľkej otázky sme urobili niekoľko menších podotázok, aby čitateľ a najmä priaznivec cyklotrialu mal lepší pohľad na celkovú podstatu Stredoeurópskeho pohára a jeho existenciu v rokoch budúcich.
Z čoho vzišla myšlienka zrodu spomínaného pohára v Európe?
"Myšlienka sa zrodila u jazdcov, ktorí prejavili potrebu väčšej súťaživosti. Cestujeme veľa po svete a rozprávame sa s nimi predovšetkým o tom, ako pozdvihnúť cyklotrial na vyšší svetový piedestál. Oni sami nám potvrdili, že v Európe chýbajú preteky podobné ako je SEP."
Poveriť Slovensko usporiadaním úvodného kola novej súťaže je dozaista pre vás, cyklotrialistov, veľká pocta.
"Nie sme nijakými nováčikmi vo svete v organizovaní tohto športu. Máme dôkladne zmapovanú problematiku aj preto, že v našej vlasti sa uskutočnilo päť vrcholných svetových podujatí."
Obec Záriečie (pri Púchove) je akousi Mekkou slovenského cyklotrialu, dozaista sa práve u vás, kde tomuto športu šéfujete, zrodila myšlienka organizovať podujatie, o ktorom hovoríme.
"Áno, a som na to hrdá, že myšlienka SEP sa zrodila u nás. Vlani v jeseni sme usporiadali stredoeurópsky pohár klubových družstiev. Potom sme si zasadli za jeden stôl manažéri, tréneri a všetci, ktorí sa točíme okolo cyklotrialu a prijali úlohy na budúce obdobie. Zrodil sa tohtoročný kalendár podujatí s tým, aby Slovensko usporiadalo I. ročník SEP a v ďalších rokoch primälo viac krajín k účasti na ďalších ročníkoch. Aby prípadne v rokoch budúcich sa zo SEP stali oficiálne majstrovstvá Európy."
Mieni s týmto návrhom znova prísť Slovensko a kedy by sa tak malo stať?
"Nemožno hovoriť o časovom horizonte ďalších 2 - 3 rokov. Ale cielime k tomu, aby sa "Európa" stala čoskoro aktuálna."
Neprezradíme nijaké tajomstvo, keď prezradíme, že patrónom cyklotrialistov je BIU, kým oficiálna svetová cyklistická únia UCI vás oficiálne zastrešuje.
"Cieľom SEP je umožniť štart nielen jazdcom BIU, pozvali sme aj jazdcov, ktorí vlastnia licenciu UCI. Aj preto sme oslovili viaceré krajiny strednej Európy, no odozvu sme zatiaľ nenašli. To núti k rokovaniam zástupcov oboch únií by určite len k tomu prispelo."
Pred slovenskou cyklotrialovou úniou stojí teda veľmi naliehavá potreba - väčšia diplomacia so zväzmi v zahraničí.
"Potrebu súťaže akou je SEP jazdci veľmi pociťujú. Hovoria o nej manažéri, predsedovia klubov i tréneri. V januári sme poslali listy na mnohé cyklistické asociácie, doteraz sa však neozvali. Pred prvým kolom sme znovu urgovali, či sa podujatia zúčastnia, ozvali sa jedine Česi. To len potvrdzuje liknavosť prezidentov asociácií v zahraničí. Len príklad - Poliaci síce do Tatier prišli, ale predseda ŠTK vedenia poľskej cyklistiky sa k tomu nevyjadril..."
Prvý ročník SEP má iba tri kolá. V sobotu bude druhé v Olomouci, záverečné v septembri v poľskom Krakove. Nie je to na pomenovanie podujatia trochu málo pretekov, či ho považujete ako skúšobný ročník?
"V trojuholníku Slovensko - Čechy - Poľsko je takmer každý víkend možno pretekať, program je doslova v počte podujatí nabitý. V budúcnosti možno bude o 1 - 2 kolá viac, vyšší počet nepredpokladám."
Sobotňajšia premiéra, ak odhliadneme na počasie, sa dozaista Slovákom vydarila. Každý začiatok je ťažký, je skúškou a len z plienok môže vyrásť zdatný junák.
"Tí, čo sa nedostali na majstrovstvá sveta, mohli si zajazdiť. Pre účastníkov MS to bola dobrá predpríprava. Budúcnosť závisí aj od toho, či bude mať charakter podujatia, z ktorého sa špičkoví jazdci mohli aj kvalifikovať na MS, alebo to bude súťaž pre ostatných a budú jazdiť len súťaž, ktorá by do budúcna, podľa nášho želania, mohla mať názov Majstrovstvá Európy. Zatiaľ sa uspokojíme s názvom Stredoeurópsky pohár."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.