má za cieľ upriamiť pozornosť kompetentných orgánov na problém dlhotrvajúcej premeny stabilných lesných porastov na nestabilné porasty stojacich drevených valcov, začala koncom mája balónovým letom a ukončená bude v špeciálnom vlaku, nazvanom Vlkovlak, na trase Stakčín - Bratislava. Vlkovlak precestuje začiatkom budúceho týždňa za 27 hodín celé Slovensko a ukončí celú kampaň akciou pred ministerstvom pôdohospodárstva v Bratislave. Okrem iných miest sa vlkovlak objaví aj v Snine, Humennom, Prešove, Košiciach, Margecanoch, Spišskej Novej Vsi, či v Poprade.
"Slovensko začína splácať svoj dlh za niekoľko desiatok rokov ignorancie prírodných zákonov. Platíme nielen ekonomickými škodami pri záplavách, ale i škodami v poľnohospodárstve po suchých obdobiach, a dokonca v posledných rokoch aj ľudskými životmi," informoval nás hovorca kampane Rastislav Mičaník a dodal, že k spomínaným škodám dochádza v dôsledku nevhodných poľnohospodárskych a lesohospodárskych postupov. "Spôsobené škody sa stávajú neúnosné a spoločnosť bude musieť v najbližšom čase prijať okamžité a účinné opatrenia," uviedol R. Mičaník.
Podľa jeho slov sa verejnosti zamlčujú dôležité fakty o vplyve premeny lesov, z prirodzených na neprirodzené porasty, na rôzne typy kalamít, i údaje o ťažbe
v prírodných a národných prírodných rezerváciách v národných parkoch.
"Na Slovensku neexistujú lesy bez zásahov človeka, nepodporuje sa záchrana prirodzených lesov a premena takýchto lesov vedie k znižovaniu stability krajiny, čoho prejavom sú rôzne formy kalamít, ako sú požiare, veterné alebo snehové kalamity, či premnoženie podkôrového hmyzu. Lesy sa rúbu nielen v národných parkoch, chránených krajinných oblastiach, ale dokonca aj v národných prírodných rezerváciách," zdôraznil R. Mičaník.
Súčasťou kampane "vlkov" majú byť balónové prelety nad vybranými pohoriami s monitorovaním lesných terénov, petičná akcia Za zmenu lesného zákona a zbierka na lesné rezervácie známa pod názvom Kúp si svoj strom. Zároveň LZ VLK zaslalo otvorený list ministrovi pôdohospodárstva SR Pavlovi Koncošovi, riaditeľovi lesníckej sekcie Milanovi Beláčkovi a ministrovi životného prostredia László Miklósovi. V liste lesoochranári požadujú rešpektovanie odborných expertíz, zastavenie ťažby vo všetkých prírodných a národných prírodných rezerváciách, zastavenie holorubnej ťažby v chránených územiach Slovenska, predovšetkým v národných parkoch TANAP, NAPANT a Poloniny a prijatie požadovaných konkrétnych legislatívnych zmien.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.