Martin LUKÁČ a Jaroslava GAJDOŠOVÁ
Košice - Celú Európu po krátkom ochladení sužuje ďalšia vlna horúčav. V tradične chladnej Veľkej Británii v stredu namerali 32 stupňov, čo je najväčšia júnová teplota za posledných 24 rokov. Teplotný rekord po 37 rokoch padol aj v Poľsku, kde predvčerom ortuť vystúpila na 35,5 stupňa. V Belgicku teplotný rekord nepadol, pri horúčavách nad 34 stupňov sa však v provincii Henegouven neďaleko mesta Tournai na diaľnici A-16 dvihli pláty spájajúce betónové cestné bloky, pričom vznikli až polmetrové trhliny...
Neobyčajne horúco je v posledných dňoch aj u nás. O tom, či v našom kraji tiež padli nejaké teplotné rekordy, nás informoval pracovník oddelenia klimatológie Slovenského hydrometeorologického ústavu v Košiciach Štefan Handžák.
"Počas tohtoročného júna sa vyskytli zatiaľ štyri rekordy. Tie sa však viažu na konkrétny deň. 5., 6., 13. a 21 júna bola prekročená maximálna teplota vzduchu, nameraná od roku 1921. Starý rekord z roku 1954 bol okolo 31 stupňov, v stredu sme ich namerali 33. Celkový rekord pre jún je v Košiciach od roku 1921 34 stupňov. Dnes (pozn. včera) k tejto teplote máme dosť blízko."
Veľmi nepriaznivá je situácia aj v oblasti zrážok. Okrem toho, že nad ňou zalamujú rukami poľnohospodári, začínajú opäť hroziť lesné požiare. Mohutný požiar vypukol v stredu na Záhorí vo vojenskom priestore medzi Malackami a Rohožníkom.
"Zrážky vyhodnocujeme za celý mesiac. Zatiaľ však možno povedať, že do 15. júna spadla necelá polovica priemerného mesačného úhrnu."
Môžeme očakávať ešte väčšie teploty, alebo prípadne ochladenie, aké sme zažili v minulých dňoch?
"Horúčavy sa v najbližšej dobe trochu zmiernia. Určite aspoň od soboty. Neochladí sa až tak výrazne, ako minulý týždeň, ale očakávajú sa častejšie búrky a teplota by sa v Košiciach mala pohybovať okolo 25 stupňov," dodal Š. Handžák.
Zaujímalo nás tiež, ako sa horúčavy prejavili na Košičanoch, či sa vyskytli nejaké úpaly, alebo či sa takéto počasie môže podpísať pod výraznejšiu zmenu správania sa ľudí. Ako nás informovali lekári záchrannej služby, vážnejšie následky zatiaľ nezaznamenali, rovnako ako psychiatri.
"Horúčavy spôsobujú skôr fyzické problémy ako psychické. Teplo sa teda podľa nás nepodpisuje pod také zmeny správania sa, že by sa napríklad výrazne zvyšovala agresivita ľudí, alebo naopak, že by sa stávali apatickými. Dehydratácia organizmu sa však môže prejaviť vyčerpaním či nevládnosťou, takže reakcie človeka môžu byť spomalené," informoval nás primár psychiatrického oddelenia Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach MUDr. Štefan Safko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.