nech aspoň dačo predpíše. Je taká doba. Treba byť prezieravý a na všetko pripravený," vypočuli sme si rozhovor dvoch starších dám v jednej z popradských lekární. Napokon, základná informácia, z ktorej vychádzali, je reálnou hrozbou, že na boj triumvirátu dodávatelia liekov - lekárne - zdravotné poisťovne doplatí opäť raz pacient. Ten pacient, ktorý už v nejednom prípade platí aj za to, na čo má podľa ústavy bezplatné právo.
Pred dvoma dňami sa na televíznom teletexte objavila informácia, že Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok rozhodla o zmene dodacích a najmä platobných podmienok do všetkých lekární. V praxi by to malo znamenať, že lieky i zdravotnícky materiál dostanú len vtedy, ak za ne zaplatia "na drevo" v hotovosti.
Chceli sme preto vedieť, ako sa k tejto zmene taktiky doterajšej komunikácie stavajú samotní lekárnici. "Je to stále rovnaké. My dlhujeme distributérom liekov a nám zase dlhujú zdravotné poisťovne. Tie nám práve v týchto dňoch uhradili faktúry pochádzajúce ešte z februára tohto roku. Možno to znie smiešne, ale napriek vlaňajším katastrofickým predpovediam, ešte žijeme. Zatiaľ sa v našom regióne položili len niektoré malé lekárne, ako napríklad tá v Ždiari," informovala nás vedúca jednej z lekární v Poprade, ktorá však z obavy pred následkami medializácie odmietla uviesť svoje meno.
Jej kolegyňa ju doplnila a dotvorila mozaiku informácií o tom, akým spôsobom dnes prežívajú lekárne na Slovensku. "Objednávame len minimálne množstvá liekov. Snažíme sa nevytvárať žiadne skladové zásoby. Skrátka, to čo objednáme, hneď aj odpredáme a z takto získaných peňazí, zaplatíme ďalšiu várku liekov." Nás ale tiež zaujímalo, ako sa k svojmu lieku dostane pacient, ktorému lekár predpíše nie práve tradičný medikament. "V takom prípade to riešime objednávkou. Obyčajne to trvá deň, nanajvýš dva. Na ten čas sa musí pre pacienta vytvoriť to nejaká rezerva na preklenutie prechodného obdobia," dodala.
Ako sme sa dozvedeli, v ďalších lekárňach, niektoré z nich prežívajú už len vďaka tomu, že ich nepenalizujú všetci dodávatelia liekov, za nedodržanie termínov platieb naraz. Značná obava tiež pramení z avizovaného trojpercentného zvýšenia dovoznej prirážky za lieky, od čoho sa očakáva eliminácia ich importu zo zahraničia.
V tomto štádiu vývinu udalostí nám však stále chýbala informácia o tom, na čo sa má pripraviť široká verejnosť v súvislosti so zamýšľanými zmenami dodávok liekov do lekární, respektíve platieb za ne. Oslovili sme preto šéfa regionálnej komory lekárnikov s pôsobnosťou pre okresy Poprad a Kežmarok doktora Mariána Švirlocha, ktorý pôsobí ako lekárnik vo Vysokých Tatrách. "Ťažko sa teraz definitívne vyjadriť. Dnes sa uskutoční zasadnutie členov komorovej rady v Bratislave, začiatkom budúceho týždňa zasadnú regionálne komory a potom sa uvidí. Jediné, čo môžem s istotou povedať, je, že na súčasný stav opäť raz doplatí pacient. S najväčšou pravdepodobnosťou, ak my budeme musieť nakupovať v hotovosti, za hotové budeme musieť aj predávať. Najprv sa však musíme zísť za rokovacím stolom, aby sme si vyjasnili niekoľko sporných momentov," skonštatoval M. Švirloch.
Za jeden z nich považuje nejasnosť, či lekárne budú dávať oproti priamym platbám len tie lieky a zdravotnícke pomôcky, ktoré nakúpia po 1. júli alebo aj tie, ktoré mali na sklade už skôr. O vývine situácie v lekárňach budeme našich čitateľov informovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.