informovali o prenosoch a prejavoch najčastejšie sa vyskytujúcich pohlavných chorôb na Slovensku. V druhej časti rozhovoru MUDr. Halagovec odpovedá na otázky súvisiace s liečbou a prevenciou týchto zákerných chorôb.
Z čoho pozostáva vyšetrenie a liečba a ako dlho trvá?
- Cieľom vyšetrenia je zistenie vyvolávateľov týchto ochorení a následne nasadenie liečby. Použitie diagnostických testov s využitím protilátok a technológii umožňuje precízne, rýchle a kompletné vyšetrenie pacientov, čo pokladám za základný predpoklad liečby. Súčasné kompletné vyšetrenie na jednom pracovisku zabezpečuje aj reálne zachovanie lekárského tajomstva nakoľko ide o citlivú oblasť.
Základom dosiahnutia správneho výsledku je dôsledný odber materiálu na vyšetrenie v závislosti na klinickom obraze ochorenia u konkrétneho pacienta, jeho okamžité spracovanie a vyhodnotenie podľa starej zásady kožných lekárov "vyšetriť materiál pri lôžku pacienta". Táto zásada vznikla vzhľadom na citlivosť pohlavných ochorení na podmienky prenosu do iných laboratórií, a tým znehodnotenie odobratého materiálu a možného porušenia zásady mlčanlivosti. Kompletnosť vyšetrenia znamená aj zistenie (vylúčenie) celého spektra možných vyvolávateľov, pretože v súčasnosti sa stretávam predovšetkým s výskytom viacerých vyvolávateľov súčasne u jedného paciienta. Je veľmi potrebné mať naraz na vyhodnotenie kompletné výsledky týchto diagnostických testov a nenechať pacienta obiehať jednotlivé laboratória a zbierať výsledky niekoľko týždňov. V súčasnosti existuje možnosť vyšetrovať aj nákazu onkogennými vírusmi, ktoré vyvolávajú vznik rakoviny krčka maternice a tým dať nové možnosti pre prevenciu tohoto ochorenia. Základom liečby pohlavne prenosných nákaz je nasadenie adekvátnej antibiotickej liečby. Liečba musí byť včasná, musí zodpovedať zisteným vyvolávateľom, a musí byť dostatočne dlhá. Jednorazová je nedostatočná. V prípade neskorého štádia syfilisu, chronických nákaz gonokokmi, chlamýdiami, mykoplazmami je samotná antibiotická liečba nedostatočná. Je potrebné doplniť ju s vakcináciou, imunostimulačnou liečbou, fytoterapiou liečivými rastlinami, fyzioterapeutickými metódami, akupunktúrou. Cieľom je dosiahnuť nielen potlačenie klinických prejavov, ale aj vyliečenie na mikrobiologickej úrovni, pretože to je jediná záruka zabránenia recidív ochorenia. Dôležitou zásadou je vyšetrenie a liečba oboch partnerov súčasne, aby v priebehu liečby a po nej nedochádzalo k novým infekciám.
Ak niekto podcení liečenie, vystavuje sa veľkému riziku. Môžete vysvetliť, akému?
- Neliečený syfilis má za následok postihnutie vnútorných orgánov vrátane srdca a veľkých ciev, ale predovšetkým je postihnutý nervový systém, následkom čoho pacient môže ochrnúť alebo skončiť svoj život na psychiatrii s klinickým obrazom progresívnej paralýzy.
V prípade nedostatočnej liečby kvapavky a ochorení, spôsobených chlamýdiami, mykoplazmami, ureaplazmami, trichomonádami sa stretávam u pacientov s postihnutím orgánov. U mužov najčastejšie vznikne chronický zápal prostaty a u žien zápaly adnex. Pacientky, u ktorých je nezistená chlamýdiová nákaza viedie tiež k potratom, zrastom a neplodnosti. Ureaplazmová a mykoplazmová infekcia u mužov zasahuje do tvorby spermií, čoho dôsledkom je neplodnosť.
Chlamýdiová nákaza bola aj príčinou zápalu kĺbov - sexuálne získanej artritídy. Všetky tieto baktérie môžu byť príčinou zápalu pobrušnice a otravy krvi.
Neliečená infekcia HPV vírusmi vyústi u žien do vzniku rakoviny krčka maternice so všetkými dôsledkami.
Mnohým ochoreniam môžeme sami predísť. Čo odporúčate?
- Bohužiaľ v súčasnosti nie je k dispozícii očkovanie, ktoré by zabezpečilo imunitu voči nim. Ani prekonané ochorenie nevedie k imunite. Jedinou možnosťou prevencie je zmena sexuálneho správania, čiže vyvarovať sa náhodným pohlavným stykom, častému striedaniu partnerov, používať prezervatívy, čiže chránený styk, ktorý znižuje možnosť nákazy o 80% a dodržiavať zásady osobnej hygieny. U žien neodporúčam antikoncepciu vo forme vnútromaternicových teliesok, ktoré môžu vytvárať podmienky pre ľahké udržanie sa vyvolávateľov infekcií. V prípade podozrenia z nákazy odporúčam vyhľadať kožného lekára a v prípade jej potvrdenia dôsledne plniť jeho odporúčania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.