a stráviť ich cvičením, saunovaním, plávaním, masírovaním, opaľovaním, na zdravej racionálnej strave? Ak áno, určite ste sa tak rozhodli po dôkladnom premýšľaní, lebo takáto dovolenka nie je práve najlacnejšia a je vhodná pre "pohybumilovných" ľudí, pre takých, ktorí cvičia pravidelne a vedia, čo ich telo zvládne. Ak poznáte posilňovňu iba z rýchlika, neviete, čo je to pravidelný pohyb, mali by ste si uvedomiť fyzickú náročnosť takejto dovolenky, poznať svoj zdravotný stav. Nemáte vysoký krvný tlak, problémy so srdcom, chrbticou, kŕčovými žilami, nedoliečenými úrazmi, kolenami, členkami a pod., ktorým neprospieva fyzická námaha? Ak nie a váš lekár vám takéto rozhodnutie odobrí, potom sa môžete vybrať v ústrety zdraviu! Mali by ste vedieť, že:
* Na športovú dovolenku idete dobrovoľne.
* Ideálne je, ak spojíte aerobné cvičenie s plávaním.
* Svalovú horúčku, ku ktorej sa určite z horlivosti dopracujete, zaženiete tak, ak zavčasu skočíte do bazénu a 20 minút sa v ňom 'lúhujete'.
* Redukčných účinkov aqua-aerobiku sa nedočkáte, ak má voda v bazéne menej ako 29 stupňov Celzia (pod touto hranicou voda stimuluje ukladanie tuku).
* Cvičiť na betónovej ploche pri bazéne sa odporúča skoro ráno a na sklonku dňa, o jedenástej či pätnástej hodine sa nedopracujeme k peknému telu, iba ak k úpalu či kolapsu.
* Pre športovú dovolenku sú ideálne mimosezónne termíny - máj, september, október.
* Nepreháňajte ani s vegetariánskou stravou. Odporúčaný denný príjem vlákniny je maximálne 25 gramov. Pri väčšom množstve sa nevyhnete nafukovaniu, hnačke či nevoľností.
Nezabudnite, že dovolenka, aj športová, je vykročením za hranice všedných dní, preto si ju neznepríjemnite tým, o čom neviete a dôkladne sa o všetkom informujte.
Autor: Tamara MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.