Nevädza poľná
Nevädzu poľnú, ako liečivú rastlinu poznali už v staroveku. Hippokrates ju nazval Kentaurion (Centaurea) po bájnom kentaurovi Chirónnovi, ktorý sa podľa mytológie zaoberal liečením. Druhové meno, cyanus, vzniklo z gréckeho slova kyanos - modrý. V ľudovom liečiteľstve sa droga považovala za močopudný a "krv čistiaci" prostriedok. Vyrábalo sa z neho aj modré farbivo - ultramín - na farbenie látok. V stredoveku sa začali v okrasných záhradkách pestovať aj biele a ružové formy tejto rastliny. Dnes sú vyhľadávané na tieto účely aj ďalšie formy a odrody: nízke, bohato rozkonárené s početnými, drobnými úbormi, alebo "plnokveté" s veľkými, impozantnými kvetmi. V obľube sú okrem modrých aj biele, ružové alebo purpurovofialové variety.
Nevädza poľná Cyanus segetum HILL.(syn. Centaurea cyanus L.) je jednoročná rastlina, vysoká 10 až 80 cm. Má priamu, rozkonárenú stonku so striedavými, kopijovitými až čiarkovitými lístkami. Vrcholy stoniek sú ukončené úbormi blankytne modrých, zriedkavo svetloružových a bielych kvetov. Plody sú nažky, opatrené chocholom. Pochádza pravdepodobne zo Sicílie a Prednej Ázie, kde rastie aj v stepných a skalnatých rastlinných spoločenstvách, ďaleko od ľudských obydlí a obilných kultúr. Podobne ako mak vlčí sa rozšírila obilným osivom prakticky na všetky kontinenty. V súčasnosti je jej výskyt zriedkavý v dôsledku používania herbicídov. Nájdeme ju ako burinný druh v oziminách a porastoch ďateliny, na úhoroch, poľných cestách a násypoch.
Drogou sú usušené sýtomodré kvety alebo celé úbory. Zbierajú sa za suchého, slnečného počasia. Zber robíme šetrne, pretože pomliaždené kvety strácajú svoje modré zafarbenie. Sušíme v tieni, v tenkých vrstvách alebo v sušiarni pri teplotách do 35 stupňov Celzia. Správne usušená droga má sýtomodrú farbu, je prakticky bez vône a má sladkastú, mierne zvieravú chuť. Obsahuje glykozidicky viazaný cyanín, ktorý podmieňuje modrú farbu kvietkov. Ďalej sú v nej glykozidy centaurin a cichoriin, sliz, cukry, organické kyseliny, minerálne soli a i.
Droga nevädze poľnej má močopudné, mierne žlčopudné, protizápalové a antiseptické účinky. Osvedčila sa aj pri žalúdočných ťažkostiach, poruchách trávenia a nechutenstve. Zvonka sa droga používa na kúpele a obklady na nehojace sa rany a vredy. Odporúča sa aj na oplachovanie pri hnisavých očných zápaloch. Na zvýšenie účinku sa môže pridať droga rumančeka kamilkového (Chamomilla recutita /L./ Rauschert) a očianky rostkovovej (Euphrasia rostkoviana Hayek).
Zápar sa pripravuje z 1 lyžičky drogy na šálku vody. Pije sa 2-krát denne. Na vonkajšie použitie dáme na šálku vody 2 lyžičky drogy.
Z nevädzovej drogy môžeme pripraviť aj "vlasovú vodu" na prešedivelé a biele vlasy: Urobíme zápar zo 4 lyžičiek drogy na pohár vody. Necháme odstáť 15 minút, scedíme, pridáme 1 mokka lyžičku medu a niekoľko kvapiek octu. Týmto roztokom oplachujeme umyté vlasy a súčasne ho jemne vtierame do vlasovej pokožky.
Toxickosť: nie sú známe nijaké škodlivé účinky.
Autor: Anna Macková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.