či pekáče ju nezaskočia, aj keď s "chňapkou" je to istejšie.
Túto herečku si môžu čitatelia Korzára pamätať z filmov nakrútených na Barrandove ako sú napríklad "Milenci v roku jedna", "Léto s kovbojem", "Aféry mé ženy" a iné.
Pred filmové kamery sa pani Libuše dostala po tom, čo vyštudovala umeleckú priemyslovku a neskôr Divadelnú akadémiu v Prahe. Angažmán dostala už v 60-tych rokoch v Mestských divadlách pražských, avšak častým hosťom bola aj v televíznych, dabingových a filmových štúdiách.
Je to herečka s inteligentným a kultivovaným prejavom, ktorá vždy pôsobí ako dáma. Dokonca aj pri varení si zachováva šarm a noblesu. Do nášho televízneho štúdia prišla s ponukou dvoch receptov. V oboch prípadoch si zvolila v našej kuchyni ešte stále netradičné suroviny. V tom prvom - lasagne (lasane) - talianske cestoviny a v tom druhom - špargľu.
Pani Libuše má taliansku kuchyňu rada aj preto, že Talianom sa podarilo takmer nemožné - vytvorili kuchyňu úspornú, no zároveň pestrú a luxusnú. Taliani sú známi svojím veľkým vzťahom k cestovinám a v zásade rozlišujú dva základné typy cesta: "pasta secca", čo je cesto zamiesené bez vajec a "pasta aluovo", z ktorého sa robia vaječné cestoviny. Spôsob prípravy je veľmi jednoduchý. Ak chcete pripraviť asi 600 g vaječného rezancového, či makarónového cesta, dajte do 400 g preosiatej múky dve vajcia, asi 160 ml vody, lyžičku oleja a trochu soli. Cesto zamieste tak, aby bolo dostatočne tvrdé a hotové ho nechajte odležať asi 15 minút. Chladné cesto rozvaľkajte na pomúčenej doske a krájajte z neho rezance či obdĺžnikové plátky - lasagne. Ak pripravujete cesto bez vajec, pridajte viac vody. Túto môžete nahradiť aj šťavami z rôznych zelenín a získať tak efektné cestoviny rôznych farieb. Napríklad šťava z mrkvy nám pomôže k oranžovej, šťava z cvikly k červenej a zo špenátu zas k zelenej farbe. Takéto cestoviny však nemusíte vyrábať, dostať ich už aj kúpiť, aj keď domáce, sú domáce... Začínajúce gazdinky si však najlepšie poradia s tými kúpenými a hravo zvládnu recept pani Švormovej na lasagne po česky. Druhý recept na plnené morčacie prsia poteší všetkých labužníkov. Nech sa páči, ponúkame vám obidva.
Lazagne po česky
Potrebujeme: 5 kúskov lasagne (placky z rezancového cesta v tvare obdĺžnika), 200 g uvareného údeného mäsa, 200 g špenátu, 100 g čerstvých alebo sušených húb, 250 g syra na strúhanie, 1 cibuľu, 1 vajce, soľ, oregano, olej, kečup.
Postup: Uvarené lasagne necháme rozložené na utierke.
Plnka: Na oleji speníme nadrobno pokrájanú cibuľku, pridáme huby, špenát a podusíme. Postupne pridávame rozotretý cesnak, oregano a pomleté varené údené mäso, nakoniec dáme do plnky celé vajíčko. Dôkladne premiešame a začneme ukladať - do vymastenej nádoby dáme najprv plát cesta, potom plnku, ktorú polejeme kečupom, mierne posypeme syrom. Posledná vrstva je náplň, ktorú bohato posypeme syrom a dáme do vopred vyhriatej rúry zapiecť asi na 20 minút. Podávame so zeleninovým šalátom.
Morčacie prsia plnené špargľou
Potrebujeme: 600 g morčacích pŕs, 50 g šunky, 50 g syra, 80 g sterilizovanej špargle, zázvor, soľ, jablko, maslo.
Morčacie prsia opatrne naklepeme a urobíme rezeň, osolíme ho, okoreníme zázvorom, položíme naň plátok šunky, plátok syra, naukladáme kúsky špargle, zavinieme a prepichneme špáradlom. Závitok pečieme na masle vo vyhriatej rúre (mierne podlejeme) asi 45 minút. V polovici pečenia pridáme do šťavy postrúhané jablko a spoločne dopečieme. Podávame so zemiakovou kašou.
Dobrú chuť vám želajú Libuše Švormová a autorka relácie Varím, varíš, varíme Jarmila Uhríková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.