Spoluhláska "r" je artikulačne najťažšia. Dieťa ju začne vyslovovať a používať do konca štvrtého roku, niekedy v nesprávnej dobe. Správne je začať s
Jozef Gavlák
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
výstavbou normálneho "r" v piatom roku. Je dobré čakať do školského veku alebo kým sa to dieťa samo naučí. Čím neskôr začne, tým ťažšie sa "r" vytvára, najmä u detí, ktoré sa naučili vytvárať zadné "r". Tvorenie správneho "r" možno dosiahnuť pri veľkej usilovnosti a silnej vôli aj v dospelom veku.
Ako učiteľ-logopéd som sa stretol s prípadmi, keď račkujúce dieťa bolo terčom výsmechu medzi spolužiakmi, ba aj medzi súrodencami. Mnohé deti majú z toho v spoločenskom prostredí komplexy, čo môže vyvolať psychické traumy.
Doba trvania logopedických cvičení nie je u každého dieťaťa rovnaká. Niektoré deti sa naučia vyslovovať správne "r" už v prvom cvičení, najmä tie, ktoré nahrádzali "r" inou spoluhláskou. U detí menej motoricky nadaných, trvá nacvičenie "r" aj vyše roka. Priemerná doba trvania výcviku je dva až tri mesiace. Len málo detí nevie vysloviť alebo nechce sa nacvičiť správne znejúce "r". Mal som možnosť pozorovať dve takéto deti. Odvolávali sa na televíziu, jedno z nich mi povedalo, že aj tam "ujovia majú také r" ako ono. Druhé tvrdilo, že sa nemusí učiť "r", lebo ani jeho ocko to nevie a je inžinier.
V tomto príspevku podávame návod pre rodičov, ako majú postupovať pri precvičovaní správnej výslovnosti spoluhlásky "r". Mali by si pripraviť tieto pomôcky: zrkadlo, hodvábny papier, vrtuľku, pastelky a maľovanky.
V prvej časti deti napodobňujú hrajúcu kapelu, hrou na hrebeni môžeme cvičiť vibráciu pier, fúkanie vrtuľky. V druhej časti začíname prípravné cviky jazyka. Pred zrkadlom učíme vyslovovať hlásku -d a -t rýchlo za sebou -dddd, -tttt a vedieme dieťa k tomu, aby tieto za sebou hlásky dokonale ovládalo. Zistíme, ktorá skupina s náhradným -d sa dieťaťu darí lepšie a z tej pri nácviku vychádzame.
V tretej časti cvičíme výslovnosť "r" v slovách: -trn, trnka, Trnka, trvalý, tráva, trampoty, Trenčín, Trebišov, trepať, trest, tričko, tridsať, trinásť, Trnava, tŕň, Trnovec, troška, trojuholník, trolejbus, trúba, trúbiť atď.
Nakoniec hlásku "r" precvičujeme pri čítaní článku v Šlabikári a v Čítanke, podľa toho, ktorý ročník dieťa navštevuje.
Na záver treba zdôrazniť, že veľmi dobrým pomocníkom pri nacvičovaní správnej výslovnosti "r" je vibrátor, ktorý dáme dieťaťu pod bradu. Metódu s vibrátorom možno kombinovať s metódou substitučnou pri vyslovovaní skupiny -tdn alebo -ddn, čím urýchlime vytvorenie hlásky "r" z pomocnej hlásky -d.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.