Korzár logo Korzár

Motostrana

Saab "zrušil" jednu konštantuSpaľovací motor je po technickej stránke chrakterizovaný mnohými parametrami, z ktorých niektoré sú konštantné. Ide

Saab "zrušil" jednu konštantu

Spaľovací motor je po technickej stránke chrakterizovaný mnohými parametrami, z ktorých niektoré sú konštantné. Ide napríklad o zdvih piesta, priemer valcov, zdvihový objem, kompresný pomer a niektoré ďalšie. Švédska firma Saab teraz "zrušila" jednu z týchto konštánt, pretože vyvinula motor s variabilným, teda premenlivým kompresným pomerom. Pripomeňme, že kompresný pomer udáva, koľkonásobne sa stlačí zmes, nasatá do motora počas nasávacieho zdvihu ak je kompresný pomer napríklad 9:1, znamená to, že zmes sa pri pohybe piesta nahor stlačí deväťnásobne. Pevný kompresný pomer dnešných spaľovacích motorov je však len určitou kompromisnou hodnotou, pretože pre najefektívnejšie využitie paliva by bolo potrebné, aby mal motor pri rôznych prevádzkových podmienkach rôzny kompresný pomer. S myšlienkou vyvinúť motor, ktorý by umožňoval podľa potreby meniť kompresný pomer, sa vývojoví pracovníci firmy Saab začali zaoberať už začiatkom 80. rokov. Konkrétne vývojové práce sa začali koncom 80. rokov a v roku 1990 už bol firme Saab udelený prvý patent na konštrukciu motora s variabilným kompresným pomerom. Prvý experimentálny motor, umožňujúci meniť stupeň kompresie, mal zdvihový objem dva litre. Dôkladnejšie testy sa robili na motore druhej generácie bol to 1,4- litrový radový šesťvalec. Kvôli objektívnosti skúšok nechala firma Saab testovať tento motor aj v nemeckej firme FEV Motorentechnik, ktorá sa zaoberá vývojom motorov. Nedávno predstavila firma Saab najnovšiu verziu svojho motora s variabilným stupňom kompresie, označeného SVC (Saab Variable Compression, čiže variabilná kompresia Saab). Tento 1,6-litrový päťvalcový motor vyvíja maximálny výkon 165 kW a jeho najvyšší krútiaci moment je 305 Nm. Stupeň kompresie tohto motora možno meniť v rozsahu od 14:1 do 8:1. Ako sa vlastne zmena stupňa kompresie dosahuje? Riešenie je ako obvykle v princípe veľmi jednoduché. Celá horná časť motora SVC (valce s hlavou valcov) je uložená výkyvne na spodnej časti, ktorú tvorí blok motora s kľukovým hriadeľom a piestami. Horná časť sa voči spodnej časti môže naklápať až o 4o. Pri tomto naklápaní sa mení objem spaľovacieho priestoru (to je objem priestoru nad piestom v hornej úvrati) a tým aj stupeň stlačenia zmesi, čiže kompresný pomer. Optimálny kompresný pomer stanoví riadiaca elektronická jednotka Trionic, a to na základe údajov o otáčkach, zaťažení motora a druhu paliva. Motor SVC je vysroejný mechanickým kompresorom a jeho efektívnosť je porovnateľná s bežným 1,6-litrovým motorom, pričom maximálny výkon sa pohybuje na úrovni výkonu trojlitrových motorov. Možno teda povedať, že motor s variabilným kompresným pomerom umožňuje vďaka efektívnejšiemu využívaniu paliva podstatne znížiť spotrebu, a to bez zníženai výkonu motora (alebo naopak, zvýšiť výkon pri zachovaní spotreby). Odhaduje sa, že priemerná spotreba by mohla klesnúť až o 30%. Zatiaľ však nie je známe, kedy sa motor SVC začne sériovo vyrábať a do ktorého modelu Saab sa bude montovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

1 2 dig.obr.

Vyrobili miliónty Focus

Firma Ford nedávno oznámila, že vo svojich európskych závodoch vyrobila už milión vozidiel Focus. Stalo sa tak 14. júna, keď z montážneho pásu automobilky Ford v nemeckom Saarlouis zišiel už miliónty v Európe vyrobený Focus. Išlo o strieborný päťdverový Focus s 1,8-litrovým motorom, ktorý firma Ford venovala charitatívnemu cenru pre deti postihnuté rakovinou. Focus sa v Európe vyrába ešte v španielskej Valencii, v USA ho Ford vyrába v michiganskom Wayne. Focus, ktorý dostal temer 50 medzinárodných ocenení, sa vyrába v trojdverovej, štvordverovej a päťdverovej verzii a v súčasnosti je najpredávanejším modelom ososbného automobilu na svete. Za prvé tri mesiace tohto roka sa na celom svete predalo 228380 vozidiel Focus.

SkryťVypnúť reklamu

1x dig.obr. (Ford Focus 1 milion)

Nissan inovoval Maximu

Japonská firma Nissan, ktorá nedávno vytvorila strategické partnerstvo s francúzskou firmou Renault, predstavila na jar inovovanú verziu svojho modelu Maxima QX, ktorý je špičkovým modelom firmy Nissan pre európsky trh.

Nová Maxima QX má preštylizovanú karosériu s väčším vnútorným priestorom než mal doterajší model. Rázvor bol zväčšený o 50 mm, celková dĺžka vozidla vzrástla o 150 mm a šírka o 10 mm. Vozidlo je dlhé 492 cm, široké 178 cm a vysoké 143,5 mm. Cestujúci vpredu i vzadu majú o 35 mm viac priestoru pre nohy. K zníženiu hlučnosti a vibrácií i k zvýšeniu bezpečnosti prispelo to, že karoséria Maximy má o 30% vyššiu tuhosť ako karoséria doterajšieho modelu. Objem batožinového priestoru vzrástol z doterajších 440 na impozantných 520 litrov. Úpravami viacprvkového zavesenia zadných kolies sa zlepšila stabilita vozidla. Pre Maximu sú k dispozícii dve pohonné jednotky ide o štvorventilové vidlicové šesťvalce. Dvojlitrový motor vyvíja maximálny výkon 103 kW pri 6400 ot/min a jeho najvyšší krútiaci moment je 179 Nm. Maxima, vystrojená týmto motorom, zrýchli z 0 na 100 km/h za 11,3 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 203 km/h. Uvedený motor spotrebuje pri jazde v meste v priemere 12,3 litra na 100 km, mimo mesta je jeho spotreba 7,3 l/100 km, celková priemerná normovaná spotreba je 9,2 l/100 km. Dynamickejšie vlastnosti poskytuje Maxime trojlitrový motor, ktorého maximálny výkon je 147 kW a maximálny krútiaci moment je 271 Nm. S týmto motorom zrýchli Maxima na stovku za 8,2 sekundy a dosiahne najvyššiu rýchlosť 230 km/h. Celková priemerná spotreba trojlitrového motora je 9,5 l/100 km. Maxima je štandardne vystrojená päťstupňovou manuálnou prevodovkou, za príplatok sa montuje štvorstupňová automatická prevodovka, ktorá môže pracovať v troch režimoch. Do sériového výstroja patrí aj štvorkanálový antiblokovací systém s elektronickým rozdeľovaním brzdovej sily a tzv. brzdový asistent. V niektorých krajinách môže byť Maxima vystrojená unikátnym satelitným navigačným systémom 3D Birdview, ktorý na displeji zobrazuje polohu vozidla a priebeh ďalšej trasy akoby z pohľadu letiaceho vtáka (birdview znamená vtáčí pohľad), čo je veľmi názorné.

SkryťVypnúť reklamu

2x dia

StreetKa debutoval v Turíne

Talianska dizajnérska firma Ghia predstavila na autosalóne v Turíne dvojsedadlový koncepčný spider, nazvaný StreetKa (čo možno preložiť ako "uličný Ka"). Tento spider je odvodený od malého automobilu Ka a má skladaciu plátenú strechu. Vozidlo jazdí na 17-palcových šesťramenných ráfikoch z ľahkých zliatin a od sériového Ka sa odlišuje aj inými nárazníkmi a svetlometmi. Vodič a spolujazdec sedia na športových sedadlách, za ktorými sú masívne ochranné oblúky z hliníka.

Spider Streetka je poháňaný 1,7-litrovým motorom Zetec.

1 2 dig.obr.

Jumbo sa volá Wolfsburg

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa pomenúva už od roku 1960 svoje lietadlá názvami nemeckých miest. Nedávno sa konal slávnostný ceremoniál, pri ktorom bol jeden z obrovských Boeingov 747-400 (prezývaný jumbo) spoločnosti Lufthansa pomenovaný menom mesta Wolfsburg, v ktorom je sídlo koncernu Volkswagen. Na slávnosti sa zúčastnil šéf Lufthansy dr. Jürgen Weber, šéf automobilky VW dr. Ferdinad Piech a starostka mesta Wolfsburg Ingrid Eckelová. Boeing 747-400 pojme 390 cestujúcich a prázdny váži 188 ton, čo je toľko ako 226 malých automobilov VW Lupo 3L. Za cenu jedného jumba to je okolo 270 miliónov mariek by sa dalo kúpiť približne 10000 automobilov Lupo. Koncern Volkswagen je najväčším firemným zákazníkom Lufthansy. Nie je zrejme náhodou to, že sa symbol VW objavuje v regsitrácii Boeniga 747-400 Wolfsburg registračná značka tohto lietadla je D-ABVW.

1x dig.obr.

Autor: STRANU PRIPRAVIL RADO MLÝNEK

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 828
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 772
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 735
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 391
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 266
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 738
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 279
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 991
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 963
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 708
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 462
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 27 949
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 376
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 018
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 037
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 564
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 963
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 708
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 462
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 27 949
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 376
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 018
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 037
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 564
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu