školy v Prešove. Aj keď zo stanoviska riaditeľky Štátneho zdravotného ústavu v Prešove Magdalény Čačovej vyplýva, že vírusy spôsobujúce meningitídu sa prenášajú vzduchom, takže sa Lenka mohla nakaziť kdekoľvek, zaujímalo nás, ako vnímajú zabezpečenie bezpečnosti pri vykonávaní odbornej praxe v nemocniciach žiačky zdravotníckej školy. Na dve, ktoré boli ochotné rozprávať, no chceli ostať v anonymite, sme natrafili počas obedňajšej prestávky v areáli NsP v Prešove.
Začali hovoriť o praxi na anesteziologicko-resuscitačnom oddelení. "Každá z nás mala jedného pacienta, pričom sme vôbec nepoužívali ochranné rúška. Praxovali sme v určitých obavách. Nemali sme ani rukavice," začala jedna z opýtaných. Zaujímalo nás, či bolo v ich záujme rukavice mať, či si o ne pýtali. Dievčatá povedali, že áno.
Nechceli hovoriť za všetky, no ony sa k rúškom ani rukaviciam nedostali. "Najľahšie sa môžeme infikovať po pichnutí injekciou, ale dá sa to aj vzduchom. Nie sme zaočkované a ľahko sa môžeme nakaziť aj pri chorých deťoch. Niektoré sme náchylnejšie, niektoré menej." Dievčatá by teda uvítali aj očkovanie, aj keď vedia, že proti každej chorobe byť očkované nemôžu. Ich prax spočívala v istom období aj na urológii, kde prichádzajú bežne do kontaktu s močom pacienta, ktorý môže byť za určitých okolností takisto zdrojom nákazy. Tiež na detskom oddelení sa nevyhnú styku so stolicou chorých detí, či s deťmi, ktoré majú svrab. "Ani tam nie sú rukavice, proste nič. Keď sme ich chceli, bolo nám doslova povedané, prepáčte nie sú."
To že v zdravotníctve, nie sú prostriedky ani na základné potreby pre pacienta, je všeobecne známe. Snažili sme sa zistiť, kto je zodpovedný za zdravie praxujúcich študentiek. Oslovili sme preto riaditeľku školy Annu Eliašovú. Tá nám povedala, že s nemocnicou aj ostatnými zdravotníckymi zariadeniami, v ktorých študentky praxujú, majú podpísanú dohodu o praktickom vyučovaní, no "v tejto dohode nie je zakotvená právna zodpovednosť nemocnice". Pokračovala s tým, že ako zdravotníci sú si vedomí rizika prenosných, či infekčných ochorení. Keďže sú zdravotníckou školou, financuje ich Ministerstvo zdravotníctva "Nie sme pod školstvom, prostriedky dostávame z toho istého balíka ako nemocnice. Vie sa v akom 'svrabe' zdravotníctvo je," povedala A. Eliašová. Vysvetlila aj to, že sa snažia rešpektovať všetky ochranné predpisy, ktoré by žiaci mali dodržiavať, pri akomkoľvek styku s biologickým materiálom, ktorý môže byť nebezpečný. "Ochranné prostriedky, ako také, žiakom nemôžeme poskytnúť. Jednak preto, že počas praxe sú v nemocnici, jednak pre to, že na ne nemáme prostriedky," vysvetlila riaditeľka.
Snažia sa však vyhýbať situáciám, pri ktorých by mohli byť infikovaný. Žiaci majú prísny zákaz vstupu na oddelenia, kde sa nachádzajú prenosné ochorenia, ako infekčné oddelenie, či jednotka intenzívnej starostlivosti. Nikdy nerobia prvoodber, čiže prichádzajú do kontaktu len s pacientom, ktorý je overený. "Máme veľmi málo prípadov, že by bol niekto počas praxe infikovaný. Stáva sa to veľmi ojedinelo a nie je to naším zavinením," povedala riaditeľka.
K ochranným prostriedkom dodala aj to, že ľudia u nás sú ešte stále zvyknutí, že všetko dostanú od štátu. "V budúcnosti bude v dohode vyšpecifikované i to, že si budú žiaci kupovať ochranné prostriedky sami. Gumené rukavice nestoja až tak strašne veľa," načrtla možnosť riaditeľka s tým, že škola žiakom poskytuje uniformu, ktorej neoddeliteľnou súčasťou je tvárová maska, no ani tú žiačky nenosia, aj keď ju majú. "Skutočne to nie je len o tom, či mi rukavice poskytne škola, či nemocnica. Ak sa bojím o svoje zdravie, desať korún nie je tak veľa, aby som si rukavice nemohla kúpiť," uviedla k prístupu žiačok k bezpečnosti.
Ide tu aj o to, že požiadavky nemocnici klásť nemôžu. Za prax žiačok nemocnici nič neprispievajú, hoci tá má kvôli nim zvýšené výdavky. "Keby sa nemocnica začala správať trhovo, povedia jednoducho - nám vaše žiačky netreba," zauvažovala riaditeľka s tým, že lekári i sestry popri svojej náročnej práci venujú čas žiačkam bez nároku na odmenu. K žiačkami spomínanému očkovaniu, povedala riaditeľka Eliašová toľko, že proti tomu čomu sa dá, očkované sú. "Za sérum proti žltačke sa normálne platí, naše žiačky ho dostávajú zadarmo. To čo nám predpisuje vyhláška, to si plníme."
Riaditeľka vie o tom, že práca zdravotníka je náročná. Z toho sa odvíja aj ďalšie smerovanie školy, kedy podľa európskych štandardov na zdravotnícku školu budú prijímať iba dospelých žiakov. "Toto bolo u nás doteraz trochu pomýlené. Jednou z podmienok transformácie zdravotníctva bude aj to, že žiaci, ktorí budú v budúcnosti prijímaní na našu školu, budú všetci z pomaturitného štúdia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.