a kúpeľnú sezónu vo Vysokých Tatrách. Dnešným dňom teda mali byť otvorené aj všetky vysokohorské prechody, pričom turistické trasy a prechody by mali byť otvorené až do 1. novembra.
"Návštevníkov však musíme upozorniť, aby v týchto dňoch radšej vynechali prechody Bystrá lávka, Priečne sedlo, Prielom, Poľský hrebeň a Sedielko. Po rekordne vysokej snehovej pokrývke z uplynulej zimy tam zostalo ešte stále veľa zľadovatelého snehu. Uvedené prechody sú veľmi šmykľavé a životu nebezpečné pre obyčajného turistu. Nedoporučujeme ani návštevu Tichej doliny už od jej samotného ústia a nadväzujúcu Kobyliu a Kôprovú dolinu. Turistické trasy cez ne sú neschodné v dôsledku popadaných stromov po tohtoročných veterných smrštiach a v dôsledku strhnutých svahov a skalných sutín po mohutných snehových lavínach," informoval novinárov pred oficiálnym štartom hlavnej turistickej sezóny náčelník Tatranskej horskej služby Jozef Janiga.
Námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u Peter Spitzkopf nás zároveň informoval, že po uplynulej zime je veľmi zlý stav v opravách turistických chodníkov.
"Na úseku ochrany Tatranského národného parku pracujem už pomaly štyri desiatky rokov, ale takýto zlý stav chodníkov nepamätám hádam ani po jednej zime. Zápasíme s veľkým nedostatkom peňazí, ktoré sú potrebné na ich opravu a vôbec na údržbu," skonštatoval so smútkom.
Na otázku, či sa v najbližšom období alebo v najbližších rokoch neráta s budovaním ďalších turistických trás v našich veľhorách, odpovedal: "V Tatranskom národnom parku je v súčasnosti okolo 600 kilometrov turistických chodníkov. S budovaním ďalších sa zatiaľ neuvažuje, pretože nie sú peniaze ani na opravy, ani na údržbu už existujúcich chodníkov. Budovanie nových trás však neodporúčame hlavne z ekologických dôvodov," dodal v závere.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.