som moja, bola. Ta znaš, tie teplá. Tak zle sa cítim, ako nikdy doteraz," odpovedala starká smiešne si naprávajúc šatku na hlave tak, aby jej nesvietilo svetlo do očí. "A čo vám povedal doktor?", nedala pokoj prvá. "Že mám ísť do chládku a oddychovať. Vraj mi to prejde samé. A hlavne nemám viac chodiť do nemocnice, pretože to ma podľa neho vyčerpáva najviac zo všetkého," vysvetlila príčinu i dôsledok svojej návštevy zdravotníckeho zariadenia.
Napokon, v ostatných dňoch nebola jediná, kto sa k takémuto kroku odhodlal. V médiách sa objavila informácia, že počas uplynulých dní zomrelo len v našom hlavnom meste kvôli horúčavám až 34 ľudí.
Oslovili sme preto primára centrálneho príjmu NsP v Poprade, aby nás oboznámil, ako znášali obyvatelia regiónu Tatier uplynulé horúce dni. "Napriek tomu, že masovokomunikačné prostriedky prinášajú senzačné informácie načrtávajúce priam katastrofické osudy jednotlivcov, ktorí doplatili na privysoké denné teploty, ja túto skúsenosť nemám. Áno, občas máme prípady prehriatia organizmu, úpaly, či úžehy. Lenže to sa bežne stáva každé leto. A teraz ich nie je viac ako inokedy. Jediná diagnóza, ktorej výskyt skutočne stúpol, je počet epileptických záchvatov. Na druhej strane, nie som neurológ, takže neviem určiť do akej miery existuje súvis medzi nimi a vysokými teplotami ovzdušia," povedal pre PODTATRANSKÝ KORZÁR primár Peter Bárta.
V súvislosti s týmto problémom sme sa obrátili aj na popradských požiarnikov, ktorí v rámci svojich technických zásahov figurujú aj ako jeden z článkov rýchlej zdravotníckej, resp. záchrannej pomoci v regióne. "Tento týždeň sme mali len jeden jediný zásah tohto druhu. Všetky ostatné mimopožiarne zákroky boli k dopravným nehodám. Čo sa týka tepla, zatiaľ sme žiadne väčšie problémy nezaznamenali," povedal nám službukonajúci profesionál na popradskom požiarnom dispečingu.
Napriek zisteniu, že zdravotné problémy ľudí pod Tatrami vyplývajúce z tepla sú predsa len menšie ako u tých na 'dolniakoch', júnové horúčavy aj tu predsa len dosiahli takmer historické maximá. Meteorológovia na stanici situovanej v blízkosti letiska Poprad - Tatry zaregistrovali v júni zatiaľ 14 letných dní s teplotami nad 25 stupňov Celzia a jeden tropický, keď sa ortuť teplomeru vyšplhala na 30,5 stupňov Celzia. Priemerná júnová teplota prekročila dlhodobý priemer. A aký je maximálny teplotný rekord nameraný v Poprade? V auguste 1952 meterológovia zaznamenali 33,4 stupňov Celzia.
My sme sa aj za našich čitateľov opýtali, ako sa môže bežný človek chrániť pred nástrahami extrémneho letného počasia. "V prvom rade je potrebné vyhýbať sa pohybu na priamom slnku. Ak sa to nedá inak, tak aspoň v čase obeda, kedy je slnečné žiarenie najintenzívnejšie. Ďalej treba dávať pozor na pitný režim. A to nielen čo sa týka dostatku, ale aj frekvencie pitia. Nesmieme tiež zabúdať na používanie pokrývok hlavy a neprepínanie svojich fyzických možností. Organizmus je totiž v týchto dňoch tak či tak značne vyčerpávaný," uviedol na záver niekoľko praktických rád primár P. Bárta. Viac si na túto tému môžete prečítať aj na strane 4.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.