športovcov bolo jednoducho so všetkým, čo k zahájeniu veľkej udalosti patrí.
"Mentálne postihnutí ľudia sú už tradične odsúvaní na okraj spoločnosti. A práve toto podujatie, ktoré má vo svete bohatú tradíciu, predstavuje verejnosti týchto ľudí z iného pohľadu, pomáha presadzovať ich práva," povedala nám na margo športových hier prezidentka slovenského hnutia špeciálnych olympiád (SHŠO) Eva Lysičanová.
"Navyše o výsledky tu vôbec nejde. Pri športe môže postihnutý rozvíjať svoju osobnosť, prežívať radosť, šťastie, jednoducho plne uspokojuje svoj emocionálny život, a to je najdôležitejšie," dokončila Eva Lysičanová. Celonárodná špeciálna olympiáda je už v poradí štvrtá a po Bratislave, Banskej Bystrici a Trenčíne patrí rok 2000 práve Košiciam, pričom akciu si už podľa tradície zobral pod patronát primátor Zdenko Trebuľa.
Do olympiády sa zapojilo okolo osemdesiat športových klubov, teda niekoľko stovák "detí" od 8 do 56 rokov z českých i slovenských osobitných škôl, domovov sociálnych služieb ale i individuálnych záujemcov.
"Olympiáda potrvá tri dni a súťaží sa vo viacerých výkonnostných kategóriách v plávaní, cyklistike, volejbale, atletike a stolnom tenise," informovala nás ďalej prezidentka SHŠO.
Napriek tomu, že zmysel olympiády nie je v elitných výkonoch, naši mentálne postihnutí futbalisti či volejbalisti už zožali opakované úspechy na svetových športových súťažiach, z ktorých sa vrátili ako ‚zlatí'. Svoju poctu im pri včerajšom otvorení hier prišli vyjadriť i zdraví špičkoví športovci ako Marietta Žigalová, Klaudia Kinská či silák Juraj Barbarič. Pridajte sa k nim i vy a príďte naplniť rady hľadiska na dnešné finále súťaží na atletickom štadióne na Watsonovej ulici či na areál Anička.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.