vyrukovala popradská pobočka Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) so zaujímavou aktivitou. Využila sobotu, deň otvorenia kultúrneho leta v okresnom meste, a na centrálnom námestí sv. Egídia pripravila ďalšie pokračovanie akcie nazvanej Posolstvo zdravia. Lekári merali záujemcom tlak i niektoré ukazovatele fyzickej výkonnosti. Poskytovali tiež základné poradenstvo smerujúce k prevencii pred chorobami.
Napriek vážnosti témy, mnohých pobavili informačné letáky, ktoré dostávali v stánku. Hoci ich obsah bol bezpochyby inšpiratívny, pri súčasnom stave slovenskej ekonomiky a rapídnom náraste výdavkov potrebných na holé prežitie, skutočne oslovil len málo okoloidúcich.
Popradčanov pobavili najmä konštrukcie typu: "Nepoužívajte pohyblivé schody, choďte radšej pešo. Miesto čakania na MHD prejdite jednu zastávku pešo. Pokojne parkujte ďalej od miesta, kde ste chceli parkovať pôvodne, aspoň sa prejdete. Do výšky tretieho poschodia nepoužívajte výťah." Zaujali tiež odporúčania ako "Jedzte iba vtedy, ak ste hladní, nie vtedy, keď máte chuť. Jedlo si radšej odložte tak, aby ste k nemu vždy museli niekam ísť."
To, čo väčšina okoloidúcich Popradčanov zobrala s humorom, iných značne podráždilo. "Nech si z malého taniera jedáva malý Dodo a navyše aj malou lyžicou!" Rozčúlil sa chlapík s brunátnou tvárou, ktorého výrečnosť zjavne posilnila návšteva neďalekých prezentačných stánkov s pivom. Ako vyplynulo z jeho ďalších slov, hnev v ňom vyvolalo odporúčanie zdravotníkov, že v záujme zdravšieho životného štýlu je potrebné začať jesť z tanierov s menším priemerom, pretože sa do nich menej zmestí. Potom mu oči pristáli na letáčiku s informáciou o návšteve predsedu parlamentu na rokovaní okresnej rady SDĽ a už bol oheň na streche.
Lenže hovorilo sa aj na vážnejšie témy. Pracovníčka poisťovne niekoľkým záujemcom vysvetlila príčiny dnešného predkolapsového stavu slovenského zdravotníctva. "VšZP poisťuje takmer tri štvrtiny všetkých občanov. Na receptové lieky a zdravotnícke pomôcky vynakladá mesačne viac ako osemsto miliónov korún. Pre poistencov VšZP sa však na recepty predpíšu lieky vo výške 930 miliónov korún. Tak postupne rastie deficit," povedala Viera Krajčová a dodala, že poisťovňa síce dlhuje lekárňam približne tri miliardy korún, ale na druhej strane, má u platiteľov poistného dvojnásobne vyššie pohľadávky.
Nedostatok zdrojov na lieky však podľa nej nespôsobuje len táto skutočnosť. "Príčiny sú aj v komplikovaných vzťahoch takzvaného liekového reťazca. Ten tvorí výrobca liekov - ich distribútor - lekár - lekáreň - pacient - poisťovňa. Lekár liek predpisuje, lekáreň ho vydá, pacient liek užíva a poisťovňa zaň zaplatí. Lekári však predpisujú príliš veľa, príliš drahých liekov a pacienti ich častokrát užívajú nesprávne alebo dokonca vôbec," uviedla ďalej a pripomenula, že vyhnúť sa týmto komplikáciám sa dá napríklad vedením zdravého spôsobu života. Vtip je v tom, že občan nespôsobil nesúlad v tzv. liekovom reťazci, ale na druhej strane je to on, kto naň dopláca najviac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.