Štrasburgu, potrvá podľa všetkého až do jesene. Vyplynulo to z rozhovorov, ktoré vysokopostavená delegácia európskych predstaviteľov absolvovala v týchto dňoch v Moskve a na severnom Kaukaze.
Za kľúčové v tomto smere sa považuje vyjadrenie generálneho tajomníka Rady Európy Waltera Schwimmera, ktorý vyhlásil, že táto organizácia síce rešpektuje právo Ruska na obranu svojej územnej celistvosti, no naďalej "odsudzuje nedostatok politického úsilia" vedúceho k urovnaniu čečenského konfliktu.
Stále veľké znepokojenie vyvoláva podľa neho aj situácia v utečeneckých táboroch, kde niet dostatok liekov ani potravín. "Je to tam oveľa horšie, než sme si predstavovali," povedal W. Schwimmer. Podobne ako predseda Výboru ministrov Rady Európy, ktorým je v súčasnosti minister zahraničných vecí Talianska Lamberto Dini, aj on však po ich spoločných stretnutiach s prezidentom Vladimirom Putinom a ďalšími predstaviteľmi ruského politického a vojenského vedenia priznal, že časť "čečenských" odporúčaní z aprílového zasadania PZ RE Moskva úspešne plní. Týka sa to tak faktického zastavenia rozsiahlych bojových akcií, ako aj zriadenia nezávislej vyšetrovacej komisie.
Nezanedbateľným nie je ani fakt, že v dedine Znamenskoje začali pred pár dňami pôsobiť traja experti Rady Európy, ktorých poslaním je monitorovanie situácie v oblasti ľudských práv. Denník Izvestija v tejto súvislosti zdôrazňuje, že od vypuknutia konfliktu vlani na jeseň ide o vôbec prvý prípad, keď Rusko súhlasilo so stálou prítomnosťou zahraničných pozorovateľov v Čečensku.
Lamberto Dini a Walter Schwimmer majú teraz vypracovať podrobné správy, ktoré predložia na nadchádzajúcom zasadaní PZ RE, kde sa o čečenskej téme bude diskutovať so zreteľom na aprílové rozhodnutie o odobratí hlasovacieho práva ruskej delegácii, doplnené navyše výzvou k pozastaveniu členstva Moskvy v Rade Európy. Zatiaľ je isté iba to, že toto zasadanie bude po prvýkrát od roku 1996, teda od prijatia Ruska do tejto paneurópskej organizácie, prebiehať bez účasti delegátov z ruského parlamentu.
Moskovské vedenie označuje obviňovanie z hrubého porušovania ľudských práv v Čečensku za prehnané a výčitky z nedostatočného úsilia o politické riešenie tamojšieho konfliktu za neodôvodnené. Najďalej v odsúdení kritiky zo strany Rady Európy zašiel predseda zahraničného výboru Štátnej dumy Dmitrij Rogozin, ktorý sa v sobotu takisto stretol s delegáciou zo Štrasburgu. Podľa neho všetky problémy vraj pramenia z toho, že Parlamentné zhromaždenie RE stále nedokáže prekonať "vnútorný komplex dlhotrvajúcej a už chronickej nelásky ku všetkému, čo je spojené s Ruskom". Rogozin pritom pripisuje veľkú vinu najmä západným médiám, ktoré podľa neho vytvorili o Rusku obraz "divokej, skorumpovanej a biednej krajiny".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.