Kým spočiatku nedôveru médií spôsobovalo zatajovanie dôležitých faktov, v nedeľu oficiálne zdroje poskytli informácie, ktoré si protirečili.
V piatok Rudolf Schuster podstúpil druhú operáciu, ale ešte hodinu po jej ukončení o nej médiá nevedeli. O deň neskôr lekársky tím ubezpečil verejnosť, že prezident má najlepšiu možnú starostlivosť. Šéf chirurgického tímu Július Vajó označil rakúskeho lekára, ktorý operoval českého prezidenta Havla, Ernsta Bodnera za provinčného lekára "z vidieckej nemocnice, ktorý bol najbližšie", a možnosť konzultácie so zahraničnými odborníkmi odmietol s tým, že si ani nevie predstaviť, s kým zo zahraničia by mohol prezidentov stav konzultovať. Slovenský minister zdravotníctva Tibor Šagát o deň neskôr vyhlásil, že "so zahraničnými odborníkmi lekárske konzílium konzultuje od začiatku". V nedeľu na konzultácie prizvali štyroch odborníkov z Čiech, ktorí potvrdili, že so slovenskými kolegami konzultujú už niekoľko dní. Profesora Bodnera označili za odborníka v chirurgii. "Už len to, že je profesorom na univerzite v Innsbrucku, vyžaduje vysokú odbornosť," povedal profesor Antoš.
Technické vybavenie nemocnice ministerstva vnútra, kde Rudolf Schuster ležal, vyvolávalo rozpaky. Nemocnicu navštívil aj Tibor Šagát a vyhlásil, že o prezidenta je postarané dobre. Prezident počas 35-stupňových horúčav ležal niekoľko dní v neklimatizovanej izbe, ale závažnejšie bolo, že v nemocnici chýba počítačový tomograf (CT). Práve vďaka nemu sa podarilo stanoviť diagnózu perforácie hrubého čreva pred prvou operáciou. Vtedy previezli prezidenta v ťažkom stave na pracovisko s CT a potom ho odviezli späť do nemocnice ministerstva vnútra, kde ho operovali. Táto situácia sa opakovala v podstatne dramatickejšej atmosfére v noci na pondelok. V nedeľu večer prezident podstúpil tracheotómiu, pri ktorej mu cez umelú dierku v krku chirurgovia vložili trubičku, aby lepšie sprístupnili pľúca. O desiatej v noci Schusterov hovorca informoval o podozrení zo zápalu pľúc a oznámil, že ďalšie zákroky sa na noc už neplánujú. O dvadsať minút však začali slovenského prezidenta nakladať do sanitky. Sanitku sledovali novinári. Po dramatickej jazde Bratislavou sa sanitka dostala do areálu Národného onkologického ústavu. S ňou cez bránu prekĺzlo aj jedno auto s novinármi. Ostatní novinári to nestihli a zostali za stráženým plotom. Skôr, než nepozvaných žurnalistov vykázali z areálu ústavu, boli svedkami toho, ako sanitka zastala pred vchodom do budovy, ktorá bola zamknutá. Prezidentove deti, ochranka a zdravotnícky personál v panike mlátili do okien a vulgárne nadávali, no vchod ostal zamknutý ďalšie dve minúty. Keď sa otvorili dvere sanitky, spravodajca ČTK, ktorý bol najbližšie, videl dvoch mužov, ako sa skláňajú nad prezidentom, ktorého podľa neho "zrejme resuscitovali". Živý rozhlasový vstup, ktorý robil ostrieľaný redaktor Rádia Twist, jasne potvrdil, že spravodajca je v šoku z toho, čo vidí. Značne otrasený bol aj spravodajca ČTK, ktorý ešte pol hodiny po tejto udalosti nebol schopný s autom normálne zacúvať. Včera lekári resuscitáciu popreli. Pripustili však, že situácia vyzerala tak, že laik mohol mať ten dojem. V nedeľu doobeda lekári prezidentovo napojenie na dýchací prístroj vysvetľovali snahou šetriť sily pacienta, ale neskoro v noci člen tímu Milan Májek hovoril o zlyhaní jednej vitálnej funkcie. "Samozrejme, že je to život ohrozujúci stav. Keď sa samostatne nedýchate, ste v ohrození života," povedal.
Charakteristické pre styk kancelárie prezidenta s médiami bolo, že v čase, keď prezidenta prevážali, jeho hovorca Jozef Leikert nielenže medzi novinárov neprišiel, ale ani nebol v Schusterovej blízkosti. Neskôr to odôvodnil tým, že ani on vopred nedostal informácie o prevoze. Leikert preto jednej redaktorke zavolal na mobilný telefón, prečítal jej vyhlásenie a poprosil ju, aby "dala vedieť" aj ostatným kolegom. Ďalej čakal v nemocnici ministerstva vnútra, kam sa vraj prezident pôvodne mal vrátiť.
Po polhodine na miesto prišiel aj slovenský minister zdravotníctva. Po ďalšej polhodine Rudolfa Schustera na jeho priamy príkaz previezli do neďalekej nemocnice na Kramároch. Tam za ním prišiel aj predseda slovenského parlamentu Jozef Migaš, ktorý sa náhle vrátil z cesty mimo Bratislavy. Tibor Šagát neskôr informoval, že v areáli ústavu sa nedialo nič mimoriadne, lebo Schustera len previezli na vyšetrenie a že "je normálne, ak sa na vyšetrenie CT pár minút čaká". Nemocnicu, v ktorej slovenský prezident skončil, pred pár mesiacmi práve minister Šagát kritizoval ako jednu z najhorších, čo sa týka možnosti operačnej a pooperačnej infikácie. Tibora Šagáta okrem médií kritizoval aj vicepremiér Pavol Hamžík. Označil za neprípustné, aby sa prezident prevážal po nemocniciach. Zároveň ho prekvapilo, že v priebehu desiatich dní sa o stave prezidenta informoval len dvakrát, a to telefonicky.
Po polnoci sa v nemocnici na Kramároch opakovalo to, čo novinári videli aj v nemocnici ministerstva vnútra: sanitka priviezla zdravotnícke prístroje. Kým do nemocnice ministerstva vnútra lekári niesli zrejme bronchoskop, na Kramároch o pol druhej v noci za prítomnosti slovenského ministra zdravotníctva vykladali veľkú kovovú bedňu na kolieskach. Ako sme sa neoficiálne dozvedeli, išlo o kvalitnejšiu odsávačku. Podľa našich informácií v izbe na Kramároch je prezident opäť bez klimatizácie. Teploty v Bratislave však od soboty podstatne klesli.
Ôsmi z desiatich pacientov na Kramároch, ktorých sme sa opýtali, ako vnímajú liečebnú starostlivosť o prezidenta, povedali, že rozmýšľajú, ako by obstálo slovenské zdravotníctvo v prípade, keby na mieste prezidenta ležali oni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.