v Prešove hromadné prepúšťanie. V prípade, že sa zrealizuje, o prácu príde 110 ľudí. Z toho 50 žien a šesť zdravotne postihnutých občanov. Pre náš denník to potvrdila právnička Okresného úradu práce v Prešove Želmíra Gdovinová. Spoločnosť doteraz zamestnávala približne 600 ľudí.
Prepúšťanie sa dotkne 44 riadiacich a technicko-hospodárskych pracovníkov, 21 výrobných a 45 ostatných zamestnancov. Časť zamestnancov odíde dohodou už k 15. júlu, ďalším sa výpovedná lehota ukončí 31. októbra.
Dôvodom prepúšťania, ktorý spoločnosť uviedla v dotazníku pre úrad práce, sú vnútorné organizačné zmeny vo firme.
Podľa zákonníka práce, je zamestnávateľ povinný uviesť do dotazníka aj opatrenia na podmienky udržania zamestnanosti, to znamená skutočnosti, ktoré urobil ešte pred oznámením hromadného prepúšťania. "Tu zamestnávateľ uviedol nábeh na novú výrobu po certifikácii vzoriek nových výrobkov," povedala právnička Gdovinová. "Možnosť zamestnania u iných zamestnávateľov je nereálna vzhľadom na stagnáciu strojárenského priemyslu. Vedenie spoločnosti tiež tvrdí, že uplatnenie uvoľnených zamestnancov v rámci rekvalifikácie nie je možné, lebo prepúšťanie sa dotkne všetkých profesií. Nedajú sa teda navzájom nahradiť."
Chceli sme poznať aj stanovisko vedenia spoločnosti VAP. Oslovili sme preto generálneho riaditeľa. Jeho asistentka nás odporučila na tlačového tajomníka Borisa Boha. Ten nám ešte minulý týždeň povedal, že sa pripravuje tlačová beseda, na ktorej by sa mali objasniť skutočnosti vedúce k hromadnému prepúšťaniu. Keď sme včera chceli poznať presný termín tlačovej konferencie, tlačový referent Boho nám povedal, že sa tlačová beseda nebude konať a odporučil na generálneho riaditeľa.
"Zvyšujeme produktivitu práce," povedal nám predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VAP a. s. Prešov Vladimír Karabinoš. "S menším počtom ľudí, budeme viac vyrábať. Produktivita práce sa nám takto zvýši dvakrát. Raz zvýšením objemu výroby a druhý krát znížením počtu zamestnancov." Dodal, že výrobu má firma objednávkami zaistenú minimálne na päť rokov.
V súvislosti so zvyšovaním objemu výroby nás tiež zaujímalo, či sa po istom čase počíta s opätovným zamestnaním prepustených zamestnancov. "Nie, pretože ich je bohužiaľ tak veľa, že nemôžeme robiť sociálny ústav. Bol som minimálne nerozumný, keď som tak neurobil už pred tromi rokmi. Stále som si myslel, že štát týmto fabrikám, ktoré sa trápia niečo dá. Ale štát stále len berie."
Zároveň generálny riaditeľ Karabinoš povedal, že VAP bola jednou z mála firiem, ktoré pôsobili ako sociálny ústav s produktivitou práce 545 000 korún na jedného pracovníka. "Dnes fabrika, ktorá nemá produktivitu práce aspoň jeden milión korún, je na zahynutie. My sa týmito opatreniami, teda zvýšením objemu výroby pri súčasnom znížení počtu zamestnancov, dostaneme na úroveň zhruba 1,2 milióna korún."
Takúto produktivitu práce by mala firma dosiahnuť so 408 zamestnancami. Nie sú to všetko len hromadné prepúšťania, ale sú tam aj zmluvy na dobu určitú. Tie po istom čase samozrejme skončia, takže celkovo sa hromadné prepúšťanie dotkne asi 130 ľudí. "Potom, keď náhodou nebudeme stíhať vyrábať a bude sa prijímať, to už bude ten lepší stav. Lepšie je prijímať ako prepúšťať ľudí," uzavrel predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VAP a. s. Prešov Vladimír Karabinoš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.