tiež na aký účel sa používajú viazané finančné prostriedky, bolo cieľom minulotýždňového stretnutia niektorých predsedov základných organizácií OZ KOVO stredných odborných učilíšť popradského regiónu v Poprade s členmi Rady OZ KOVO. Náš denník o tom informoval člen predsedníctva Rady OZ KOVO pre Prešovský kraj Jozef Balica. Zároveň uviedol, že podobné stretnutie aj so zástupcom Krajského úradu v Prešove, plánujú odbory na prvú júlovú dekádu. "Chceme požiadať Krajský úrad o vysvetlenie. Z vyjadrení nielen odborárov, ale aj jedného zamestnávateľa, totiž vyplynulo, že je tu hrozba toho, že ku koncu roku nebude ani na výplaty, pretože peniaze na druhý kvartál sa už teraz čerpajú z prostriedkov na tretí štvrťrok. Problém prerozdeľovania financií je vleklý. Už aj za predchádzajúcej vlády pri prerozdeľovaní financií na činnosť učilíšť z kraja, nikdy nebol prítomný odborár, či ďalší zainteresovaní, aby sa presne vedelo, akým spôsobom sa tieto peniaze prerozdeľujú," povedal J. Balica.
Oslovili sme preto vedúceho odboru školstva Krajského úradu v Prešove a zároveň člena Rady Vlády SR pre prípravu mládeže na robotnícke povolania Jozefa Pavlíka.
"V rozpočte Krajského úradu je pre školstvo vyčlenený balík peňazí," povedal vedúci Pavlík. Z toho jedna časť je určená suma pre stredné odborné učilištia, ďalšia pre okresné úrady na financovanie základných a materských škôl a posledná na financovanie stredných škôl a školských zariadení. Všetci títo by sa mohli dožadovať toho, že nedostávajú toľko prostriedkov, koľko potrebujú."
Zároveň uviedol, že Ministerstvo školstva SR spracovalo analýzu do Rady Vlády SR. V nej sa hodnotilo, ako všetky kraje na Slovensku prerozdeľujú prostriedky na učilištia. Z tejto analýzy vyplynulo, že Prešovský kraj síce dlhuje učilištiam 12 miliónov, ale stredným školám a okresným úradom dlhuje 14 miliónov. Respektíve nie je dlžníkom, ale v rozpočte mu toľko finančných prostriedkov chýba.
Z toho podľa slov Pavlíka vyplýva, že Krajský úrad nedáva učilištiam menej, lebo nie je na úkor koho dávať menej. Keď táto situácia vznikla v iných krajoch, napríklad v Bratislave, presunuli sa financie pre SOU z prostriedkov vyčlenených pre stredné a základné školy. V Trnavskom kraji naopak zobrali z prostriedkov SOU a presunuli ich pre základné školy. V našom kraji niet z čoho zobrať. Zaujímalo nás, či sa skutočne prostriedky z druhého kvartálu úplne vyčerpali, takže sa už čerpajú finančné zdroje vyčlenené pre tretí kvartál. "To nie je chyba krajského úradu, ale samotnej školy, respektíve učilišťa. Učilište dostane príspevok z kraja na celý rok. Dostanú tiež limit, koľko finančných prostriedkov môžu vyčerpať v jednotlivých štvrťrokoch. Učilištia prekročenie limitu odôvodňujú tým, že nemajú na úhradu energií a nákladov na prevádzku školy. Krajský úrad si nevytvára nijakú rezervu. Naopak odovzdáva všetky peniaze tak ako ich dostal z ústredia."
Odborári už dlhšiu dobu upozorňujú na to, že Prešovský kraj dostáva na žiaka menšiu sumu peňazí, ako povedzme v Bratislavskom kraji. Nepoprel to ani vedúci odboru školstva Krajského úradu v Prešove Pavlík, aj keď ako povedal: "Rozpočet fakticky nie je nižší, naopak je vyšší ako povedzme v Bratislavskom kraji. Ale matematický prepočet na hlavu žiaka je iný. Prešovský kraj je jednak väčší, a tiež ekonomicky náročnejší na energie. V prepočte na naše požiadavky je rozpočet nižší a jednoznačne dokázateľne najnižší v republike."
Na otázku akým spôsobom sa delí pridelený balík financií na transfer pre učilištia a pre stredné školy a zariadenia, pre okresné úrady, vedúci Pavlík uviedol, že na to je stanovené percento, ktoré určuje odbor financií krajského úradu podľa jednotlivých požiadaviek. Učilištia vytýkali jednotlivým krajom, že tento pomer sa nedodržiava. Ministerstvo školstva preto prikázalo upraviť tento pomer. "Nášmu kraju však nemohlo nič prikázať, lebo nebolo z čoho upraviť. To, že učilištiam dlhujeme 12 miliónov, tým ostatným 14 miliónov je dôkaz, že aj to málo čo sme dostali, sme rozdelili spravodlivo, lebo dlhujeme obidvom skupinám približne rovnako."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.