ochorel, konštatuje včerajšie vydanie českého denníka Lidové noviny.
Už pred ním museli stráviť niekoľko týždňov v nemocnici a podrobiť sa komplikovaným zákrokom český prezident Václav Havel a rakúsky prezident Thomas Klestil, podotýkajú noviny.
Všetci traja majú viac ako 60 rokov a lekári konštatovali, že ich ochorenia sú dôsledkom prechodených a predtým neliečených chorôb. Tak tomu bolo v prípade pľúcneho ochorenia Václava Havla i jeho rakúskeho kolegu Thomasa Klestila v roku 1996.
Havla, Klestila i Schustera spája ešte ďalšia podobnosť: hoci sa títo štátnici už nachádzali v nemocničnom ošetrení, verejnosť bola o ich stave informovaná len nedostatočne. To dalo príčinu na fámy, ktoré sa v prípade Havla nepodarilo vyvrátiť ani o niekoľko rokov neskôr.
Pokiaľ však možno zlú informačnú politiku v Prahe alebo v Bratislave odôvodniť nedostatkom skúseností pri riešení takýchto situácií, zaujímavejšie je, že otvorenejšia nebola ani kancelária rakúskeho prezidenta. Rakúski lekári zatajili nielen verejnosti, ale i vtedajšiemu kancelárovi Franzovi Vranitzkému, že uviedli Klestila na niekoľko dní do umelého spánku, aby tak zlepšili priebeh jeho liečby.
Na otázky novinárov, čo by sa stalo, keby Klestil musel prijať nejaké neodkladné rozhodnutie, ošetrujúci lekár Wolfgang Graniger odvetil: "Nebojte sa, keby sa malo rozhodnúť napríklad o pripojení Rakúska k Ukrajine, tak by sme pána prezidenta zobudili."
Podobne argumentujú i slovenskí lekári. "Našou hlavnou úlohou je postarať sa o zdravie prezidenta, nie informovať verejnosť," citujú LN záverom slová hlavného chirurga SR Júliusa Vaja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.