zatelefonovala istá pani. Povedala, že je sestrou jedného z tých, čo boli na hertníckej skládke nájdení v bezvedomí. "Vo vašich novinách bolo konštatované, že záležitosť sa dá hodnotiť ako porušenie pracovnej disciplíny, ale môj brat nič neporušil, konečne má to aj v zázname o pracovnom úraze," povedala.
O niekoľko dní sme zabúchali na dvere domu, kde pracovník prešovskej firmy Dúha a.s. Peter Švihura býva. Otvorila nám jeho mama so slovami, že syn nemôže chodiť, lebo je po operácii. Pripomíname, že 11. apríla boli v bardejovskej Nemocnici s poliklinikou hospitalizovaní dvaja pracovníci Dúhy a.s. krátko potom, čo pracovali na skládke komunálneho odpadu v Hertníku. Jeden bol po krátkom čase prepustený a druhý bol v nemocnici dlhšie. Podľa riaditeľa Štátneho zdravotného ústavu v Bardejove Júliusa Zbyňovského testy na toxické látky u nich boli negatívne. Údajne vošli do kalovej šachty skládky svojvoľne a bez ochranných prostriedkov. Pri čistení skládky sa potom uvoľnil bioplyn a ten spôsobil ich bezvedomie. Vďaka patrí tretiemu pracovníkovi, ktorý privolal pomoc, lebo ináč by, podľa Zbyňovského, boli zomreli.
"Vraj pri práci v šachte sme mali mať ochranné prostriedky, teda masky. Ale aké, keď na skládke neboli?" začal hovoriť Peter Švihura. Tiež povedal, že prácu už mali pridelenú dávno, teda dva - tri mesiace dopredu. "Išli sme tam čistiť preto, lebo do čerpadla sa dostával všelijaký 'bordel'. Ešte ráno sme sa v hale rozprávali, že jeden pôjde rýchle dole, vyčistí a rýchlo pôjde hore. Ale ja som nestihol .... možno som tam bol minútu a už som bol priotrávený. Tiež si uvedomujem, že nebyť kolegu, tak už som nebožtík," skonštatoval.
Povedal aj to, že už deň predtým boli v šachte pracovať iní. "Jeden z nich pri tom spadol z rebríka. On si myslel, že sa pošmykol. Potom sme tam išli my. Aj sme tam mali zvarovať. Neviem, či keby som bol zváračku zapol, či by sme neboli vyleteli do vzduchu. A podľa môjho názoru tam ani masky nestačia. Také sú tam silné plyny. Veď vieme, čo všetko sa tam vyváža..." Švihura tiež poznamenal, že má informácie, že týždeň po úraze už doniesli zamestnancom na skládke montérky, topánky a všetko čo potrebujú. Napokon rezignovane skonštatoval, že jemu je to už jedno "Viem, že po rozhovore s vami budem prepustený."
Následne sme sa P. Švihuru opýtali na bardejovskú nemocnicu. "Mám ťažké srdce na doktora čo ma ošetroval. Stále som sa mu sťažoval, že ma bolí noha - koleno, koleno, koleno! Lekár mi na to povedal: spadli ste, tak ste sa udreli a tým to pre nich skončilo. Nohu mi zröntgenovali až v prešovskej nemocnici. Týždeň som mal dlahu, potom som bol operovaný. Mal som natrhnuté krížne väzivo," posťažoval sa pracovník prešovskej a.s. Dúha Peter Švihura.
Potom sa dostal k rozprávaniu o tom, ako sa prebral z bezvedomia: " Pamätám sa, že som škrípal zubami. Chcel som kričať, aby ma zachránili, ale nemohol som. Neskôr, keď sa mi reč vrátila, som koktal. Ako ma vytiahli zo šachty si nepamätám. Takže neviem kedy došlo u mňa k poraneniu nohy, či pri páde do šachty, alebo keď ma z nej vyťahovali," povedal.
V tejto súvislosti dodávame, že keď sme sa s Petrom Švihurom rozprávali, mal na nohe plnú sadru (viď foto na titulnej strane). Mal zákaz chodiť, ak predsa tak iba s dvoma barlami. Peter Švihura pondelok 2. júna išiel do nemocnice. Strávil tam dva týždne. Tento týždeň je v rehabilitačnom zariadení na prešovskom sídlisku.
Čiže napriek tomu, že Peter Švihura prekonal následkom pracovného úrazu na hertníckej skládke operáciu a od 11. apríla je stále práceneschopný, v zázname o pracovnom úraze má napísané, že ide o ľahký pracovný úraz. Čo na to hovorí riaditeľ Inšpektorátu bezpečnosti práce v Prešove Július Priputen?
Zistili sme, že inšpektorát bezpečnosti práce delia pracovné úrazy na smrteľné a ťažké. Potom ešte ostatné. Pri ostatných stačí ak firma, kde sa úraz stal zašle na inšpektorát hlásenie. J. Priputen tiež uviedol, že a.s. Dúha tak aj urobila. Na našu požiadavku, aby uviedol dátum, povedal: "15.máj." Poznamenávame, že podľa vyhlášky o evidencii pracovných úrazov je povinnosťou organizácie predkladať záznamy o pracovných úrazoch za uplynulý kalendárny mesiac do piateho dňa nasledujúceho mesiaca. Teda, ak sa úraz na hertníckej skládke komunálneho odpadu stal 11.apríla, Dúha a.s. ho mala na Inšpektorát bezpečnosti práce v Prešove nahlásiť do 5. mája. Mala.
Keďže skládku komunálneho odpadu v Hertníku spravuje Ekočergov a.s. a predsedom predstavenstva Dúhy, ale aj firmy Ekočergov je Miroslav Remeta, oslovili sme aj jeho. Bolo 8. júna keď M. Remeta povedal, že má záujem sa k pracovnému úrazu na hertníckej skládke povedať stanovisko. Preto sme mu tento článok poslali ešte minulý týždeň faxom, s konštatovaním, že ho dnes uverejníme. Dokonca nám zatelefonoval Jozef Majský st. ktorý z pozície 'majieľa novín' loboval, aby sme článok neuverejňovali.
Keďže nám svoje stanovisko M. Remeta poslal v čase uzávierky, vyberáme z neho len časť:
Pán Švihura je totiž odborným pracovníkom spoločnosti Dúha a.s., ktorý bol svojho času vyškolený v Nemecku na prácu súvisiacu s prevádzkou skládky, za čo obdržal certifikát. Z uvedeného vyplýva, že ako odborný pracovník si mal byť plne vedomý povinnosti pri vstupe do šachty na skládke a bol povinný sa na takúto odbornú prácu patrične pripraviť a vybaviť ochrannými prostriedkami (prípadne tieto požadovať) i vzhľadom k tomu, že bol o tejto práci včas upovedomený, ako sám konštatoval. Keďže tak neurobil, považujeme to za porušenie pracovnej disciplíny (k tomu poznamenávame, že v zázname o pracovnom úraze vyhotovenom 12. apríla, ktorého kópiu má naša redakcia k dispozícii, a v ktorej sú aj podpisy svedkov, sa konštatuje, že zranený svojim konaním žiadnu normu alebo predpis neporušil pozn. autorky)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.