regióne," uviedol včera pre Korzár primár košického Centra pre liečbu drogových závislostí, MUDr. Vladimír Čapoun.
Táto situácia je podľa V. Čapouna dôsledkom nepriaznivej ekonomickej situácie a malej kúpyschopnosti obyvateľstva na východe republiky, s čím súvisí i nezáujem drogových dílerov rozširovať obchodnú sieť v tejto oblasti. Hoci to znie paradoxne, naša zlá finančná situácia nás v podstate chráni pred záplavou omamných prostriedkov, ktoré dnes možno považovať priam za skazu ľudstva.
Ako uviedol primár Čapoun, v Košickom kraji je v súčasnosti evidovaných 25 drogovo závislých pacientov na 100 000 obyvateľov. Podstatne horšia je však situácia v Bratislave. V hlavnom meste momentálne evidujú viac než 170 drogovo závislých pacientov na 100 000 obyvateľov a alarmujúci je najmä fakt, že toto číslo má stúpajúcu tendenciu.
"Košická drogová scéna v súčasnosti disponuje všetkými druhmi drog," hovorí V. Čapoun a dodáva, že po likvidácii albánskej mafie môže byť v Košiciach problémom zohnať snáď len heroín. "Väčšej obľube sa ale v súčasnosti aj tak tešia skôr psychostimulačné drogy ako pervitín, 'speed', či kokaín. Nuž a najobľúbenejšou je samozrejme marihuana," dodáva pán primár.
Nesmieme však zabúdať, že drogou číslo jeden na Slovensku ostáva alkohol. Ako uviedol V. Čapoun, podľa posledných prieskumov na základe štandardizovaných dotazníkov EU, až 90% slovenských stredoškolákov má skúsenosť s alkoholom, pričom zhruba 70% z nich pije alkohol viackrát týždenne.
Druhé mieste v tomto rebríčku patrí tabakovým výrobkom. Podľa výsledkov spomínaného prieskumu má takmer 40% stredoškolských študentov skúsenosť práve s fajčením tabaku.
Marihuanu, ktorej v tejto tabuľke patrí tretie miesto, už fajčilo 28% stredoškolákov, pričom až 20% z nich si "zahúli" pravidelne.
Autor: Olívia Strapeková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.