Európskej únie, sa včera v Berlíne vyjadril francúzsky prezident Jacques Chirac. Súčasne navrhol, aby Nemecko s Francúzskom vytvorili "priekopnícke" jadro EÚ, združujúce krajiny, "ktoré si želajú ísť ďalej alebo rýchlejšie" v budovaní jednotnej Európy.
Francúzsky prezident tak po prvý raz verejne podporil nemecký návrh na prijatie spoločnej európskej ústavy. Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer 12. mája vyhlásil, že Európska únia potrebuje vlastnú ústavu, priamo volenú exekutívu a dvojkomorový parlament, ak chce pokračovať v integračnom procese.
Greenpeace neodvolalo svoju loď
Cherbourg (TASR) - Hnutie Greenpeace včera neuposlúchlo príkaz francúzskych úradov, aby odvolalo svoju loď MV Greenpeace z francúzskych teritoriálnych vôd. Informovali o tom zástupcovia hnutia i hovorca francúzskej námornej prefektúry meste v Cherbourg.
Výzvu na opustenie francúzskych teritoriálnych vôd do ôsmej hodiny rannej miestneho času dostalo hnutie po tom, čo inštalovalo podmorskú kameru na monitorovanie únikov rádioaktívneho odpadu z neďalej továrne COGEMA v La Hague. Za neuposlúchnutie výzvy hrozí hnutiu pokuta vo výške milióna frankov.
Zástupca hnutia, Jean-Luc Thierry, povedal pre agentúru AFP, že loď MV Greenpeace zostane v blízkosti továrne na spracovanie rádioaktívneho odpadu až do štvrtka večera, prípadne piatka ráno.
Podľa slov majora Bertranda Hudaulta, hovorcu námornej prefektúry, hodnotí prefektúra neuposlúchnutie výzvy zo strany Greenpeace ako priestupok a postúpi celú záležitosť súdu.
Podmorskú kameru prepojenú s internetom inštalovalo hnutie Greenpeace v pondelok neďaleko továrne COGEMA v hĺbke 30 metrov, aby tak "ukázalo realitu" vládam jednotlivých európskych krajín na ekologickej konferencii OSPAR, ktorá sa v pondelok začala v Kodani.
Vedenie továrne označilo kroky hnutia Greenpeace voči továrni za paradoxné, pretože ich továreň je údajne príkladná. Vedenie zároveň oznámilo, že sa nechystá zasahovať do sporu francúzskych úradov s hnutím Greenpeace.
Rádioaktívny odpad vraj továreň monitoruje ešte pred vypúšťaním, pričom výsledky dosahujú štandardné hodnoty neohrozujúce zdravie ľudí či životné prostredie. Kamery továrne sa však nenachádzajú na mieste odpadového kanála, kde Greenpeace inštaloval svju internetovú kameru.
EÚ chce nechať pozorovať Rakúsko
Brusel/Viedeň (TASR) - Portugalské predsedníctvo Európskej únie (EÚ) navrhlo plán smerujúci k ukončeniu diplomatických sankcií 14 štátov únie proti Rakúsku. Informoval o tom včera v Bruseli hovorca belgického ministerstva zahraničných vecí.
Belgicko a Francúzsko súhlasia s navrhovaným dokumentom o ďalšom postupe voči Rakúsku, na ktorom sa dohodlo 14 štátov EÚ. V rozhovore pre rakúsku agentúru APA to včera v Bruseli vyhlásil belgický minister zahraničných vecí Louis Michel. Bilaterálne opatrenia 14 štátov EÚ proti Viedni však zostávajú v platnosti.
V dokumente sa uvádza, že európska štrnástka sa rozhodla pokračovať v sankčných opatreniach proti čierno-modrej vláde ľudovcov a slobodných. Portugalský premiér Antonio Guterres ako úradujúci predseda Rady EÚ má požiadať Európsky súdny dvor pre ľudské práva, aby tri nezávislé osobnosti vypracovali správu o záväzku rakúskej vlády na dodržiavanie európskych hodnôt - predovšetkým ide o práva menšín, utečencov a imigrantov, ako aj o politický vývoj Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).
Na základe tejto správy EÚ potom zváži primerané návrhy o ďalšom stvárnení bilaterálnych vzťahov s rakúskou spolkovou vládou, uvádza sa v dokumente.
Podľa údajov diplomatov v Bruseli dánsky premiér Poul Nyrup Rasmussen sa v súčasnosti ešte usiluje získať súhlas dánskeho parlamentu s navrhovaným spoločným dokumentom EÚ.
Opatrenia štrnástky proti rakúskemu kabinetu sa neskončia podľa podmienok Rakúska, zdôraznil šéf belgickej diplomacie Michel. Diplomatické kruhy v Bruseli očakávajú, že predseda portugalskej vlády dokument EÚ oficiálne predstaví ešte dnes večer.
Podľa Michela by referendum v Rakúsku na tému sankcií bolo chybou. Rakúska republika by mala prispieť k upokojeniu situácie, a nie sankcie preklínať. Vedenie vo Viedni by malo pochopiť obavy 14 štátov, keď sa pravicovo-extrémistická neonacistická strana dostane do vlády členského štátu únie, domnieva sa Michel.
Podmienky na zrušenie sankcií v súčasnosti neexistujú, podstata FPÖ sa nezmenila - neukázal to ani ostatný zjazd slobodných, poznamenal belgický minister. Domnieva sa, že sankcie "ešte nejaký čas" budú platiť naďalej.
Hamas nepríde na zasadanie Ústrednej rady OOP
Gaza(TASR) - Predstavitelia palestínskeho hnutia odporu Hamas budú bojkotovať zasadanie Ústrednej rady Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP), ktoré sa začne 2. júla v Gaze.
Ako včera informoval hovorca hnutia, Hamas sa nezúčastní ako člen ani ako pozorovateľ, pretože všetky témy, o ktorých sa bude diskutovať, sú výsledkom mierovej dohody z Oslo s Izraelom.
Hnutie Hamas, ktoré vzniklo v Gaze v roku 1988, je proti akýmkoľvek mierovým zmluvám so židovským štátom. Minulý rok sa však jeho predstavitelia zúčastnili ako pozorovatelia na jednom zasadnutí ústrednej rady OOP.
Najvyšší orgán OOP už dvakrát v Gaze diskutoval o plánovanom vyhlásení palestínskeho štátu, palestínsky predák Jásir Arafat však pod tlakom medzinárodného spoločenstva deklaráciu odložil.
Duchovný vodca Hamasu šejk Ahmad Jásin požiadal v pondelok predstaviteľov palestínskej správy, aby umožnili jeho bojovníkom bojovať proti Izraelu. Šejk Jásin vyzval palestínske vedenie, aby zastavilo bezpečnostnú spoluprácu s Izraelom a Spojenými štátmi americkými, ktorá podľa neho podkopáva aktivity militantného hnutia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.