spoločnosťou, ktorá ich spravuje, predkladá poslancom mestského zastupiteľstva na dnešné rokovanie vedenie mesta.
Predaj lesov v takom rozsahu sa na Slovensku po roku 1989 zatiaľ nerealizoval. Vedenie mesta chce odpredajom riešiť dvojmiliardový dlh Košíc.
"Zelené bohatstvo patrí mestu Košice od 13. storočia a napriek všetkým kritickým udalostiam, ktoré nad mestom po celé stáročia prehrmeli, radní páni nikdy nezašli tak ďaleko, aby ich odpredali, lebo lesy boli vždy istotou a rezervou mesta," uviedol na včerajšej spoločnej tlačovej besede poslaneckých klubov KDH a DS starosta Košickej Novej Vsi František Knapík.
Právo užívania lesov v okolí mali Košice už v roku 1249. Bolo dané kráľom Bélom IV. Rozsah majetku v tom čase zahŕňal územie od Čermeľa po Myslavský potok a západne po vodné toky Belá a Hnilčík. Ucelený lesný komplex od Myslavského potoka cez Čermeľ, Hornád až po Gelnicu sa stabilizoval v roku 1423 osobitným privilégiom na Kavečany a podstatne sa rozšíril v roku 1429.
Poslanci KDH a DS jednoznačne nesúhlasia s navrhovaným riešením vedenia mesta, ktorým by Košice jedným minútovým hlasovaním navždy prišli o zelené bohatstvo. Tvrdia, že vedenie mesta nezvážilo ďalšie možnosti odpredajov okrajových enkláv, ktoré by aspoň čiastočne eliminovali dlhovú zaťaženosť mesta.
"Ak poslanci vládnucej koalície SOP-SDĽ-SDSS odpredaj lesov schvália, bude to historická udalosť, ktorá za posledných 500 rokov nemá obdoby. Pred takým závažným rozhodnutím absentujú odborné stanoviská, dostávame len jednostranné informácie a kým na mestskej rade sa hovorilo len o zámere, do zastupiteľstva už ide návrh na odpredaj," dodal poslanec DS Jozef Halász.
Ako ďalej zdôraznil F. Knapík z KDH, košické mestské lesy sa nachádzajú v lepšom stave ako väčšina lesného majetku na Slovensku. Nie je však isté, či aj po ich odpredaní bude starostlivosť na rovnakej úrovni. Dodal, že spoločnosť Mestské lesy, s. r. o., ktorá spravuje lesy od roku 1993, priniesla do mestskej pokladne príjmy vo výške 170 miliónov korún. Podľa F. Knapíka by sa mohlo stať, že prístup verejnosti do rekreačných zón by mohol byť v budúcnosti spoplatňovaný, čo by občania hodnotili negatívne.
Poslanci KDH a DS ďalej zdôraznili, že vývoj rozpočtu 2000 má naďalej nepriaznivý trend, a to hlavne v napĺňaní príjmovej časti.
Ako sme už informovali, do košického bieleho domu, kde je dnes na programe zasadnutie mestského zastupiteľstva, prídu s bubnami protestovať ochranárske združenia, ktorá tiež nesúhlasia s chystaným odpredajom. Poslanec KDH Emil Kočiš nás včera informoval, že na zasadnutí klubu zvažovali aj možnosť vypísania referenda, pretože sú presvedčení, že o takom zásadnom kroku by mali rozhodnúť občania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.