neskôr, teda dnes, proti "squadre azzura" nastúpi opäť. Na rozdiel od zápasu spred dekády rokov v semifinále európskeho šampionátu.
***
Konflikt bielej a čiernej pleti, ktorý sa v holandskom reprezentačnom tíme vracia pravidelne počas celých 90. rokov, vraj nehrozí práve kvôli súčasnej umiernenosti vodcu "bielych" - Dennisa Bergkampa. Ak to vraj vydrží naďalej, hovoria futbaloví prognostici, môže sa práve z tohto neviditeľného, ale o to dôležitejšieho faktora stať jeden z leitmotívov, ktorý dovedie "oranjes" ku vytúženému zlatu. Kto vie, zatiaľ sa však "biely" Bergkamp nadšene objíma s "čiernym" Kluivertom. A Holandsko šliape ďalej.
MT: Dve tváre Bergkampa
Svoje prednosti najvýstižnejšie preukázal počas štvrťfinálového zápasu MS 1998 medzi Holandskom a Argentínou. Za stavu 1:1 pebral 50 - metrový pas Franka de Boera, ľavým členkom ho naťukol, pozmenil smer lopty, doslova sa pretiahol popri argentínskom obrancovi Ayalovi, nachal padnúť loptu na zem a - skóroval. Štadión stíchol a prebral sa až o pár sekúnd, presnejšie jeho holandská časť. Dennis bol hrdinom a každý zabudol na jeho druhú tvár. Tú nervóznejšiu, ktorá sa prejavila trebárs vtedy, keď v 2. kole MS opečiatkoval kolíkmi svojich kopačiek hruď Juhoslovana Sinišu Mihajlovića. Aj preto sa štvrťfinále EURO 2000 nieslo v zvláštnom podtóne prípadnej odvety zo strany obete. Žiadna protiakcia, na ktorú čakali fotografi a novinári z celej Európy, sa však nekonala. Siniša, podobne ako jeho spoluhráči, bol nezvyčajne krotký. "Oranjes" vyhrali nad Balkáncami veľavravnými 6:1 a čakajú na to, ako im v dnešnom semifinále bude chutiť talianska pizza. Čaká i Dennis Bergkamp. "Anti - air" Dennis, ako ho v protiklade ku reklamnému sloganu "Air Jordan" v duchu basketalovej hviezdy NBA nazval istý špecializovaný futbalový západoeurópsky magazín.
MT: Ešteže sa hrá v Holandsku
Od MS 1994 v USA Dennis Berkgamp definitívne odmieta leteckú prepravu. "Adamcovský" syndróm (súčasný reprezentačný tréner Slovenska počas svojej hráčskej éry, vraj to pretrváva doteraz, takisto odmietal letecké spojenie - pozn. red.) chytil Dennis pred jedenástimi rokmi, keď sa pri leteckom nešťastí zabila časť surinamskej reprezentácie. Keď sa už zdalo, že Bergkamp je v tomto smere v poriadku, prišli MS 1994 v USA. Počas leteckého presunu holandskej výpravy neznámy vtipkár zahlásil, že na palube lietadla sa nachádza bomba. V Boeingu vypukol obrovský chaos... A od tohto momentu sa už nikomu nepdarilo donútiť Bergkampa nastúpiť do lietadla. Neskôr sa celá záležitosť prezentovala ako nevydarený žart jedného novinára... Arsenal Londýn na túto úlohu dokonca nasadil špeciálneho terapeuta, výsledky sa však u Bergkampa nedostavili. Dennis na pár zápasov v európskych pohároch jednoducho nenastúpil, na časť sa radšej presúval lodným trajektom, vlakom či taxíkom. "Áno, počul som už, že z hľadiska percentuálnej rizikovosti je preprava lietadlom najbezpečnejšia. Moji známi zo Surinamu sa však nezabili jednotlivo v autách, zahynuli všetci počas jedného leteckého nešťastia. Nikto a nikdy ma nepresvedčí," hovorí samotný Bergkamp. V Holandsku si z tohto hľadiska mohli vydýchnuť. Domáci sú organizátori a Dennis pojem lietadlo jednoducho nepozná.
MT: Úmyselný omyl úradníkov
Dennis Bergkamp sa narodil 10. mája 1969 v Amsterdame. Jeho otec Wim Bergkamp bol a je veľkým futbalovým fanúšikom. Krstné meno Dennisa sa práve preto odvíja od otcovej záľuby. Holandský ostrostrelec totiž nie je pomenovaný po nikom inom, ako po zázračnom Škótovi Denisovo Lawovi. Úradníkom na matrike v Amsterdame sa však meno nepozdávalo, vraj v Holandsku označuje skôr nositeľky ženského pohlavia. Pridali preto jedno "N" a krstné meno budúceho kanoniera bolo na svete. Ináč celé meno tohto hráča znie Dennis Nicolaas Maria Bergkamp.
MT: Oživenie kanoniera u londýnskych "kanonierov"
V útoku Arsenalu je Dennis Bergkamp pre londýnskych "kanonierov" kľúčovou postavou. Nakoniec, v 186 zápasoch Arsenalu dal 78 gólov a mal veľký podiel na jedom majstrovskom titule a zisku Pohára Futbalovej asociácie (FA). Na väčšinu z nich mu nahráva krajan Overmars. Možný je však aj opak, nakoniec proti Juhoslovanom pri dvoch Overmarsových asistova práve Bekgkamp. Aj to vraj svedčí o tom, že Bergkamp sa pidriadil kolektívnemu duchu. Ináč v Arsenale je pokropený živou vodou a dáva najavo, že povesť v amsterdamskom Ajaxe nebola náhodná. Dokonca bol 6. apríla 1998 hlasmi hráčov anglickej Premier League zvolený Hráčom roka. Pre cudzinca v Anglicku veľká česť... Vráťme sa k Ajaxu (ešte predtým hral v provončnom Wilskrachte), tu v 180 zápasoch nastrieľal 123 gólov. V holandskej lige debutoval v decembri 1986 proti Roda Kerkrade, zasujímavé je, že proti tomu istému tímu, aj keď o pár rokov neskôr, debutovalo druhé holandské tykadlo - Patrick Kluivert. S Ajaxom získal Pohár UEFA, stal sa aj majstrom Holandska. Rok pôsobil v milánskom Interi. Zopakoval si triumf v tretej európskej súťaži, celkovo to však nebolo ono. V 30 zápasoch Serie A dal mizerných 9 gólov, čo sklamalo tak jeho chlebodarcov, ako i Bergkampa samotného. Potom, presnejšie 20. júna 1995 za 7 miliónov libier, prestúpil do Arsenalu. A Bergkampovi to zrazu ide. To je ale záhada! Alebo nie? "V Anglicku mám súkromie. V Taliansku tak tomu nebolo, jedonducho bola to nemožná záležitosť. Vôbec v Anglicku sa cítim ako doma, aj podnebím, aj spoločnosťou. Cítim sa tu dobre a odráža sa to i na mojich výkonoch." Toľko manžel Henrity Ruizendaalovej a otec Estelle Deborah. Na EURO 2000 vraj chce zlato, s dresom "oranjes" sa chce defintívne rozlúčiť na MS 2002 v Japonsku a Južnej Kórey. Ako člen majstra Európy!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.