kúpila neďaleko Pentagónu, ak americké ministerstvo zahraničných vecí kúpu dodatočne neschváli.
Americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Sinchua kúpila budovu v rozpore s americkým zákonom o zahraničných misiách z roku 1982, ktorý hovorí, že zahraničné vlády nesmú v Spojených štátoch nakupovať alebo prenajímať nehnuteľnosti bez jeho predchádzajúceho súhlasu.
Členovia amerického Kongresu sa v tejto súvislosti obávajú, že Číňania by mohli pracovníkov agentúry Sinchua využiť pre sledovanie Pentagónu, hlavného stanu ministerstva obrany, ktorý od spornej budovy delí len rieka Potomac.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Philip Reeker vyhlásil, že jeho rezort dostal žiadosť o súhlas od čínskeho veľvyslanectva v pondelok, 11 dní po kúpe budovy. Čínska strana v tejto súvislosti uviedla, že to bola kópia listu, odoslaného ešte 22. mája.
"Ministerstvo zahraničných vecí agentúru Sinchua upozornilo, že budovu, ktorú kúpila nesmie obsadiť alebo použiť skôr ako získa náš súhlas a celú túto záležitosť budeme ďalej sledovať," dodal hovorca.
Americké ministerstvo zahraničných vecí má 60 dní na posúdenie žiadosti a na základe zákona z roku 1982 šéfka americkej diplomacie Madeleine Albrightová môže čínsku agentúru Sinchua požiadať, aby budovu predala alebo prisľúbila, že ju nepoužije.
Pentagón v súvislosti s aférou ubezpečil, že je veľmi dobre pripravený na to, aby zachytil akékoľvek pokusy odpočúvať svoje sídlo zvonku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.