no možno o to krajšiu budúcnosť. Neuveriteľné je, že podobným vývojom prechádzajú aj niektoré neživé veci. Takmer pred 25. rokmi, 1. septembra 1974 sa narodilo na Gymnáziu Poštová dieťa. Nevedno prečo - dali mu názov "špeciálna matematická trieda".
Za tento dlhý čas napísala matematická trieda bohatú a rôznorodú históriu. Vychovala množstvo úspešných a talentovaných mladých ľudí, zviditeľnila samotné Gymnázium, mesto Košice a v medzinárodnom meradle i celý štát. Napodobniť ju dokázali iba sesterské triedy v Bratislave, Bílovci a v Prahe. Dlhé roky združovala matematické talenty z celé Východoslovenského a sčasti aj Stredoslovenského kraja. Vďaka konkurenčnému prostrediu, výbornej pedagogickej a centrálne koordinovanej koncepčnej práci dokázala vychovať študentov, ktorí sa presadili aj v tvrdej medzinárodnej konkurencii. Medzi prvých pedagógov, ktorí začali vyučovať v novootvorenej matematickej triede patrili RNDr. Michal Ščerbák a RNDr. Katarína Grönmannová. V tej dobe to bola pre nich nesporne práca na neprebádanej pôde. Stali sa tak prvými priekopníkmi a na základe ich skúseností a znalostí vyrástla pevná tradícia, ktorá pretrvala dodnes. Ich rukami prešlo množstvo nadaných študentov, ktorí v súčastnosti patria k slovenskej matematickej špičke. Aká je teda spomienka pedagóga na svojich študentov, sme sa opýtali RNDr. Kataríny Grönmannovej, ktorá doteraz pôsobí ako učiteľka na košickom Gymnáziu:"Moja spomienka na žiakov nesúvisí len s úspechmi v matematike, ale aj s celkovou osobnosťou, charakterovými vlastnosťami, vystupovaním a všestrannými záujmami. S mnohými z nich sa i naďalej stýkam a viacerí sa stali mojimi osobnými priateľmi."
Výborné schopnosti a talent matematikov z "Poštovej" sa prejavovali počas celej dvatsaťpäťročnej histórie. No ani súčasní následovníci medzinárodných olympionikov z minulosti, akými boli napríklad J.Jirásek, V.Dančík, R.Soták, sa nemusia hanbiť za svoje výkony. Svedčí o tom aj tohtoročné prvenstvo "Šmeralčanov" v hodnotení najúspešnejších škôl v rámci prírodovedných olympiád Košického kraja. Kde teda hľadať podstatu úspechu, koexistencie elixíru, ktorý dokáže mladých ľudí vytiahnuť až na samotný vrchol, nám prezradila RNDr. Katarína Grönmannová:"Predpokladom úspechu je kvalitný výber žiakov, ich pracovitosť, usilovnosť a vhodný pedagogický prístup." I napriek všetkému vypovedanému, celej bohatej tradícii a všetkým úspechom je až zarážajúce, aký macošský prístup ma štát v súčastnosti k podobným triedam, v ktorých sa formuje budúcnosť nášho národa. Systém školstva, ktorý fungoval v minulosti bol podľa všetkého neporovnateľne prepracovanejší a lepší po organizačnej, informačnej i finančnej stránke. Ako vyzerá v týchto nejasných obrysoch budúcnosť matematických tried, sme sa opýtali riaditeľa Gymnázia RNDr. Mariána Ružičku: "Matematické triedy sa veľmi osvedčili. 25. rokov ich činnosti nám ukazuje, že majú opodstatnenie. V každom prípade chceme a budeme budovať na tradíciách a metódach práce, ktoré už máme zabehané z minulosti. Konkurenčné prostredie tlačí našich študentov stále k vyšším a vyšším výsledkom." Dúfajme teda všetci spoločne, že jedna z bášt košickej matematiky - Gymnázium Poštová, si dokáže hravo poradiť s každým i zdanlivo neriešiteľným problémom a bude aj naďalej vychovávať len a len tých najlepších.
Autor: Dušan Tokarčík
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.