subsaharskej Afrike. Väčšina z týchto ľudí zomrie priebehu najbližších desiatich rokov, uvádza sa v Ženeve zverejnenej správe Programu OSN
V roku 1999 sa nakazilo ďalších 5,4 milióna ľudí, pričom najviac - štyri milióny v Afrike. Zomrelo 2,8 milióna chorých na AIDS, čím počet obetí pandémie od roku 1983 vzrástol na 18,8 milióna. Pandémia doteraz zabila rodičov 13,2 miliónom detí.
AIDS má destabilizujúci vplyv hlavne na krehké geopolitické systémy, vyhlásil výkonný riaditeľ UNAIDS Peter Piot. AIDS bezprecedentne postihuje samotnú sociálnu, ekonomickú a demografickú bázu, vyhlásil Piot, keď komentoval vplyv pandémie na novorodeneckú a detskú úmrtnosť, dĺžku života a ekonomický rast.
Najalarmujúcejšia je situácia v Afrike, keďže každý piaty Afričan žije so smrtiacim vírusom HIV v krvi.
Vo východnej Európe a v strednej Ázii sa AIDS najčastejšie objavuje v kategórii drogovo závislých osôb a u homosexuálov. Na Západe je však obrovská úspešnosť pri liečení pandémie a aj úmrtnosť na AIDS sa znížila, uvádza sa v správe. Najviac ľudí s HIV alebo AIDS žije vo Francúzsku (130 000), Španielsku (120 000) a Taliansku (95 000). Vo východnej Európe a strednej Ázii v roku 1999 s ochorením AIDS žilo 420 000 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.