Ondreja Bernáta a jeho kolektívu.
Poslanec M. Kopka(SDĽ) ocenil kus roboty, ktorý kontrolór vykonal pri previerkách v Dopravnom podniku mesta Košice i na oddelení správy majetku košického magistrátu. Aj poslancov J. Halász (DS), či M. Boritáš (KDH) potešil systematický postup kontrolóra, ktorý odhalil podivné praktiky v hospodárení dopravného podniku a porušovania Zásad v hospodárení s majetkom mesta. Poslanec M. Dittrich si zo záujmom prečítal "úžasný" materiál o DPMK, chýbali mu však sankcie, ktorými by malo byť postihnuté šéfstvo podniku.
Hlavný kontrolór si totiž posvietil na mestom realizované predaje nehnuteľností. Zistil, že v mnohých prípadoch je cena nehnuteľností predkladaných na odpredaj v zastupiteľstve v rozpore s platnými Zásadami hospodárenia s majetkom mesta. Napríklad pri predaji pozemku o výmere 13 582 metrov štvorcových v katastrálnom území Košice-Železiarne pre akciovú spoločnosť Intocast bola cena schválená podľa hodnotovej mapy mesta na 16 miliónov 841 tisíc 680 korún. Na základe nesúhlasu kupujúceho bola upravená na 7 miliónov 181 tisíc 640 korún podľa znaleckého posudku, pričom rozdiel v cene predstavuje 9 miliónov 660 tisíc korún. Kontrolór v správe konštatuje, že dohodnutá cena bola v rozpore so Zásadami hospodárenia s majetkom mesta.
Previerka odhalila aj ďalšie nedostatky v organizovaní dražieb, keď pracovníci majetkového oddelenia nezverejnili oznam v aspoň dvoch médiach v dostatočnom časovom predstihu. V závere správy konštatuje, že kontrola ukázala, že evidencia kúpnych zmlúv týkajúcich sa predaja majetku mesta, ako aj podkladových materiálov je neprehľadná, podkladové materiály o predanom majetku nie sú centrálne evidované a nie je vedená ani centrálna evidencia žiadostí o kúpu nehnuteľného majetku.
"Na majetkovom oddelení vládne chaos, v zmluvách a žiadostiach je bordel, čo niekomu asi vyhovuje," povedal pre Korzár poslanec Martin Boritáš, ktorý na včerajšom rokovaní navrhol aj nápravné uznesenia.
Poslanci včera riaditeľovi magistrátu Ing. J. Kovalčinovi uložili, aby zabezpečil prehľadnú evidenciu uzatvorených kúpnych zmlúv týkajúcich sa predaja majetku mesta, centrálnu evidenciu podkladových materiálov o predanom nehnuteľnom majetku a centrálnu evidenciu došlých žiadostí o kúpu majetku.
Zaujímavé zistenia odhalila kontrola aj v Dopravnom podniku mesta Košice.
"Výsledky previerky, ktoré nám predložil kontrolór, ukazujú, že kým ku podnikateľom, ktorým prenajíma priestory sa vedenie DPMK chová ako charitatívna organizácia, k občanom mesta postupuje prísne trhovo," odhalil paradoxy vedenia DPMK poslanec J. Halász (DS).
Pri preverovaní prenájmov nebytových priestorov bolo zistené, že nájomné zmluvy boli uzatvárané bez dražby, v zmluvách neboli vykázané výmery nebytových priestorov, nájomcom bol prenajatý hnuteľný majetok bezplatne !, služby spojené s užívaním priestorov boli faktúrované oneskorene, čím vlastne DPMK úveroval nájomcov. Nedostatky sa zistili aj v narábaní so štátnymi dotáciami, kde nepostupovali podľa platných predpisov. Ako na zastupiteľstve informoval poslancov hlavný kontrolór O. Bernát, v najbližšej dobe by sa mala zísť dozorná rada a valné zhromaždenie, ktoré navrhnú písomne sankcie jednotlivým vedúcim pracovníkom dopravného podniku. O ich výške bude kontrolór poslancov informovať a dozviete sa ich aj v Korzári.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.