povedať, že stabilizáciu zdravotného stavu, ktorý bol životu nebezpečný, možno označiť za úspech," povedal profesor Norbert Mutz, šéf oddelenia všeobecnej a chirurgickej intenzívnej medicíny, ktorý momentálne dohliada na postup liečby prezidenta. "Už teraz sa nám podarilo zaznamenať zlepšenie. Pľúca sú už zase čiastočne schopné zásobovať orgány kyslíkom," povedal Mutz.
Profesor Ernst Bodner po včerajšej poslednej kontrole prezidenta povedal: "Mám veľkú nádej." Ako sa nám podarilo zistiť, navečer začali prezidentovi fungovať aj obličky.
Prezidentov stav však naďalej zostáva veľmi vážny. Rudolf Schuster sa stále nachádza v hlbokom umelom spánku. Včera prezidentovi urobili vyšetrenie počítačovou tomografiou (CT) a neobjavili ďalšie zápalové ložiská. "Zdá sa, že je na správnej ceste," povedal Mutz. Dodal však, že pľúca sú veľmi poškodené. Okrem nich bola podľa innsbruckých lekárov zasiahnutá aj pečeň, obličky a koža. Pre lekárov je preto momentálne hlavnou úlohou stabilizovanie situácie. Na základe včerajšieho stavu lekári vylúčili ďalšiu operáciu prezidenta. "V tomto momente nie je operácia nutná, nemožno však vylúčiť, že v budúcnosti to tak bude," povedal šéfchirurg Ernst Bodner. "Stojíme pripravení so zbraňou na boj, ak by bolo treba umelý spánok prehĺbiť do celkovej narkózy," povedal šéf oddelenia anestéziológie profesor Karl Lindner a zdôraznil, že v prípade potreby sú na operáciu veľmi dobre pripravení. Už včera ráno vykonal profesor Bodner malý zákrok na výstupe hrubého čreva. Išlo o korektúru vonkajšej časti čreva, ktorá bránila vyprázdňovaniu. Lekári označili zákrok za kozmetický, ale aj funkčný, a podľa nich nemôže spôsobiť žiadne problémy. Profesor Bodner zdôraznil, že problémom je aj hojenie rán. V hlbších vrstvách brucha sa rany hoja dobre. Problém je však na povrchu. "Zrastajú pomaly a sú pokryté hnisom," povedal Bodner. Poškodenie mozgu CT nepotvrdilo. Momentálne ho však so stopercentnou istotou vylúčiť nemožno.
Anestéziológ profesor Walter Hasibeder, ktorý v pondelok v noci priletel do Bratislavy, povedal, že k prelomu došlo, keď spoločne so slovenskými lekármi zmenil dýchací režim prezidenta a situácia sa skutočne zlepšila. Podľa Hasibedera sa nedá povedať, že keby neprišiel do Bratislavy a nezmenil režim dýchania, prezident by zomrel. "Isté je, že zásobovanie organizmu prezidenta bolo v tom čase veľmi zlé," povedal však Hasibeder. Na rozdiel od rakúskych odborníkov rodina prezidenta tím slovenských lekárov kritizuje. Včera poobede do Innsbrucku autom prišla prezidentova manželka Irena spoločne s dcérou Ingrid a synom Petrom. Syn po krátkej návšteve otca naznačil, že zvažuje podanie trestného oznámenia na slovenských lekárov, ktorí otca ošetrovali. Prezidentovej manželke sa však po príchode nálada viditeľne zlepšila. "Dúfam, že sa nesmejem predčasne."
Rakúski lekári označili ťahanice okolo leteckého prevozu do Innsbrucku za "problémy v komunikácii". Profesor Hasibeder vyhlásil, že slovenský špeciál sa dal ideálne prebudovať na tieto účely. Vyložili jeden rad sedadiel a mohli namontovať kompletné zariadenie, ktoré bolo potrebné na prevoz. V zdravotníckom špeciále by to vraj možné nebolo. Hasibeder upozornil, že aj v Innsbrucku na jednotke intenzívnej starostlivosti dochádza pri prasknutí hrubého čreva k 35-40-percentnej úmrtnosti, a to klinika patrí k lepšiemu európskemu priemeru. Medicínsky riaditeľ, profesor Helmut Madersbacher na záver skonštatoval: budeme potrebovať trošku šťastia a pomoci zhora.
Autor: Matúš KOSTOLNÝ, Innsbruck
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.