vyšších územných celkov (VÚC). Podľa neho by sa malo zriadiť 12 vyšších územných samosprávnych celkov, pričom v porovnaní so súčasným modelom sa najväčších zmien dočká územie Košického kraja. Jeho juho-západný cíp sa presunie do gemersko-novohradského VÚC, časť severo-západu pripadne spišskému VÚC a územie na východ od Slanských vrchov pripadne zemplínskemu VÚC. No a zvyšku Košického kraja by malo prischnúť pomenovanie košický, príp. abovský VÚC. Vláda však pripúšťa, že tieto názvy môžu byť ešte upravené.
"Toto nové delenie ešte ani poriadne neprebehlo médiami a už medzi ľuďmi vznikajú určité šumy. Mám informácie, že v niektorých oblastiach nášho kraja chystajú proti tomu petície. Už teraz sa nám hlásia obyvatelia z Trebišova a Sečoviec, ktorý sa ma pýtajú, čo majú robiť, keď chcú patriť pod Košice a nie pod Michalovce. Úplný nezmysel je hovoriť o okolí Košíc ako o Abovskej oblasti. Budovať na tradíciách spred 200 rokov sa dnes jednoducho nedá," myslí si prednosta krajského úradu v Košiciach Štefan Vranovský.
Š. Vranovský považuje za prvý nepremyslený krok v doterajších pokusoch o reformu verejnej správy vytvorenie 8 krajov v roku 1996. "Keď sa už nedal presadiť návrat k štyrom pôvodným krajom, tak teraz nám to už môže byť jedno, či je ich 8 alebo 12. Nie je to až také podstatné, aké veľké budú tieto územné celky. Dôležité bude to, do akej miery budú ekonomicky sebestačné a schopné na seba zarobiť..."
Podľa symetrického modelu by mali úrady špecializovanej štátnej správy kopírovať územie VÚC. V praxi to však asi bude znamenať, že počet krajov môže byť menší ako počet VÚC. "Pozrite sa, polícia sa chystá na to, že na celom Slovenku bude mať štyri riaditeľstvá a to isté sa dá povedať aj o prokuratúre a súdnictve. No občan zblbne, keď tam bude chcieť ísť niečo vybaviť, lebo ani nebude vedieť, v ktorom meste bude jej sídlo..."
Spomínaná reforma sa dotkne aj samotného Krajského úradu v Košiciach, kde by podľa spomínaného návrhu zákona mal jeho prednosta prepustiť väčšinu úradníkov. Keďže sa bude rušiť väčšina činností v štátnej správe, prejdú jej doterajšie kompetencie na samosprávy. Z toho vyplýva, že KÚ prejde zoštíhľovacím rezom.
"To mohlo prísť už skôr. Vo verejnej správe je v porovnaní s rokom 1990 počet úradníkov vyšší o šestnásť tisíc ľudí. Aj teraz sa zníži síce počet členov štátnej správy, no väčšina z nich sa aj tak preleje do samosprávy. Aký to bude mať efekt," zamýšľa sa Š. Vranovský.
Podľa jeho slov, krajský úrad uvoľní prebytočných "byrokratov". Odhaduje pritom, že zo súčasného počtu 270 pracovníkov tam zostane pracovať maximálne 50-60 ľudí. Bude pritom záležať už len na samotných samosprávach, či tých ľudí opätovne prijmú. "My im dáme výpovede, avšak väčšina z nich nájde opätovné uplatnenie v samosprávach, kde by mali prejsť už konkurzom, výberom alebo inými spôsobmi. Mimochodom podľa Zákonníka práce musíme dať všetkým ľuďom trojmesačné odstupné. Potom však tých istých ľudí prijmú úrady v samosprávach na porovnateľné posty."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.