mal spoločne s premiérom Dzurindom dostať oficiálnu informáciu z Innsbrucku o zdravotnom stave ťažko chorého prezidenta Rudolfa Schustera. Na jej základe sa obaja dohodnú na spoločnom postupe. Migaš a Dzurinda po včerajšom bilaterálnom rokovaní vyslovili vieru a nádej, že zdravotný stav hlavy štátu sa zlepší, v čo osobne dúfajú.
"Právny aspekt je jednoznačný - ja sa rozhodnem a môžem vykonávať určité funkcie prezidenta republiky. Politické rozhodovanie štátnika nespočíva len v právnom aspekte, musí sa zohľadniť aj politické a etické stránky. V tejto situácii vychádzam z toho, že nič nie je také, čo by bolo nevyhnutné, aby som zajtra či pozajtra začal vykonávať určité kompetencie", povedal Migaš. Jeho slová doplnil Dzurinda s tým, že je na jednej strane potrebné ukázať rozhodnosť, ale na druhej strane je potrebné ukázať takt a prirodzený ľudský cit.
Právomoci prezidenta Slovenskej republiky a výkon jeho funkcie upravuje Šiesta hlava Ústavy SR v článkoch 102 až 105. Podľa dostupných prameňov však žiadny článok ústavy, a ani žiadna iná právna norma neurčuje, ako sa má postupovať v prípadoch, ak je nanajvýš naliehavé vykonávať kompetencie ťažko chorého prezidenta.
Ak sa úrad prezidenta uvoľní, prechádza na predsedu vlády SR hlavné velenie ozbrojených síl. Výkon niektorých oprávnení hlavy štátu prechádza na vládny kabinet, ktorý môže ich výkonom poveriť premiéra. Časť prezidentských právomocí prechádza na predsedu Národnej rady SR.
Predseda zákonodarného zboru má v čase, keď prezident nemôže vykonávať svoju funkciu, právo odvolať premiéra i vládu, vymenúvať vedúcich ústredných orgánov štátnej správy a sudcov. Podpisovanie schválených zákonov podľa posledného znenia ústavy je v kompetencii predsedu parlamentu. Doteraz postačovalo, že schválenú právnu normu v čase neprítomnosti prezidenta republiky v úrade podpisovali premiér a predseda parlamentu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.