Bratislava - Minister zdravotníctva Tibor Šagát odmieta niesť osobnú zodpovednosť za kroky, ktoré lekári podnikli počas prvej fázy hospitalizácie
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
prezidenta Rudolfa Schustera, keď ležal v nemocnici ministerstva vnútra. Je však plne pripravený niesť zodpovednosť za vývoj od chvíle, keď bol prezident prevezený do zdravotníckeho zariadenia spadajúceho do kompetencie rezortu zdravotníctva, teda Dérerovej nemocnice na Kramároch. Za chaos a komplikácie včera minister nepriamo obvinil personál Kancelárie prezidenta SR, ktorá včas neinformovala o vážnosti situácie, a operatéra Františka Fabiana, ktorý prezidenta operoval prvý raz.
"Môj osobný názor je, že je odvaha operovať prvého muža štátu bez prizvania odborníka z okolitých bratislavských nemocníc - hovorím však bez toho, aby som čokoľvek prejudikoval," povedal.
Minister odmietol hodnotiť diagnostiku a liečbu prezidenta, kým nebude k dispozícii správa komisie, ktorú zriadil premiér. Zverejnená by mala byť dnes dopoludnia aj s menami členov komisie.
Rovnako hlavný chirurg Július Vajó písomne predloží správu o tom, či bol chirurgický postup Františka Fabiana adekvátny. Šagát zároveň uviedol, že ani on, ani minister Pittner nie sú priamo členmi komisie. "Podľa mňa išlo o technické nedopatrenie, keď sa premiér vyjadril, že aj ja by som mal byť členom," povedal.
Šagát dôrazne poprel aj informáciu médií, že prezident bol pri prevoze z nemocnice ministerstva vnútra do Dérerovej nemocnice resuscitovaný. Priznal, že Schustera previezli do Innsbrucku na želanie rodiny, čo však pokladá za normálnu požiadavku v danej situácii. "Nepokladám to za nejaké zneváženie slovenského zdravotníctva. Nemôžem prijať nijaké výhrady k odbornosti slovenských lekárov. Vedomostne sú na tom rovnako ako ich rakúski kolegovia. Jediným handikepom je technické a prístrojové vybavenie," povedal. Na Kramároch podľa neho nechýbalo nič, len zariadenie na mimotelové okysličovanie.
Konštatoval, že Schustera v kritickú noc z utorka na stredu stabilizovali výlučne slovenskí a českí lekári, rakúsky doktor Walter Hasibeder ich konanie len odobril. "Nechcem znižovať odbornosť doktora Hasibedera, ale bolo to naozaj tak. Vieme celý postup zdokumentovať," povedal. Vysoko však vyzdvihol profesionalitu Rakúšanov pri prevoze Schustera do Innsbrucku. On sám sa tam znova vyberie zajtra. V prípade trestného oznámenia Schusterovcov na slovenských lekárov bude ministerstvo postupovať ako v každom inom prípade trestného oznámenia, povedal.
Autor: Barbora MAROSZOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.