vnímal len ako niečo prechodné, na čom sa dá budovať, muzikantsky dozrieť. V poslednom čase som mal stále intenzívnejší pocit, že stagnujeme. Každý jeden koncert pozostával z tých istých desiatich, možno dvadsiatich skladieb, nič nové sme nenacvičovali. Už dávnejšie som prišiel s návrhom, aby sme skúsili urobiť aj vlastné veci, vlastnú tvorbu. Niečo už aj mám v talóne. Žiaľ, kolegovia nemajú záujem, stačí im to, čo hráme už zopár rokov. Stali sme sa rutinérmi. Dostali sme sa do začarovaného kruhu peniaze, biznis, nič iné. Ja som si to takto nepredstavoval. Navyše, dosť nekorektne sa zachovali k môjmu otcovi. Nebyť jeho, Backwards neexistuje. V kapele sú napäté vzťahy. Azda je to ponorková nemoc. Tak či onak, rozhodol som sa ísť vlastnou cestou," povedal pre Korzár jeden zo zakladajúcich členov a líder skupiny Backwards Košičan Miro Džunko.
Štvorica Košičanov, ktorá sa preslávila vernou interpretáciou skladieb legendárnych Chrobákov z Liverpoolu, mala premiéru v známom košickom Jazz Clube v roku 1996. "Je to bomba!" vyjadril sa známy košický muzikant, majiteľ klubu Gejza Szabados. O dva roky vyhrala spomedzi 35 kapiel z celého sveta New York Metro Beatlefest 98. Po finále im prišla zablahoželať sestra Georgea Harrisona. "Neverila som vlastným ušiam. Mala som pocit, že počujem živých Beatles," povedala dojatá.
Chlapcom z Košíc triumf v USA otvoril netušené možnosti. Pre Mira Džunka staršieho, ktorého Beatles pobláznili na celý život, však priniesol aj sklamanie. Pred rokmi prišiel s nápadom, navonok nereálnym snom. S buldodžou trpezlivosťou sa ho snažil dostať do konkrétnej podoby, investoval do kapely obrovské množstvo času, energie a peňazí. Chlapcom pozháňal nástroje, na akých hrali Paul, John, George a Ringo, aparatúru značky Vox, ktorú Beatles používali na koncertoch, vtláčal im imidž slávnej štvorice, cepoval ich, kým zvuk kapely a vokály neboli stopercentné, vybavoval koncerty, zabezpečoval techniku, dopravu, či oblečenie. Miro Džunko senior bol, ako máloktorý manažér, dievčaťom pre všetko. "Chlapci dostali v lani ponuku účinkovať v muzikáli Beatles, alebo Never nikomu nad štyridsať, od Daniela Heviera. Pôvodne ho mali hrať v Košiciach a kočovať s ním po Slovensku a Česku. Po rôznych peripetiách sa nakoniec celého projektu chopila bratislavská Nová scéna. V tom čase mali chlapci podpísané zmluvy, v ktorých figurovala aj moja agentúra. Nakoniec sa však štyria z nich rozhodli, že podpíšu nové zmluvy s Novou scénou. V nich už moja agentúra spomínaná nebola. Obišli ma. Dalo by sa to možno prežrieť, keby to neurobili poza môj chrbát. A nielen môj, ale aj môjho syna! Nebolo to fér. A navyše mám pocit, že ani po právnej stránke to nebolo čisté. Ale čert s tým. Nie som konfliktný typ. Možno si sami raz uvedomia, že urobili chybu," hovorí majiteľ agentúry Backwards Miro Džunko senior.
Februárová premiéra muzikálu na Novej scéne zožala obrovský úspech. Divadlo doteraz uviedlo 30 repríz. "Divadlo je jedna vec, ďalší osud kapely druhá. Ja mám podpísanú zmluvu na 50 predstavení. Samozrejme, že ju aj dodržím. Čo bude potom, uvidíme. Po päťdesiatej repríze končím. Tak sme to zatiaľ uzavreli. Na koncertoch, ktoré budú mimo predstavení, hrať s Backwards už nebudem. Keď som chlapcom oznámil, ako som sa rozhodol, reagovali no problem. Mal som pocit, že ich to dokonca potešilo. Takže zrejme už majú za mňa adekvátnu náhradu," usmieva sa Miro, alias Paul McCartney.
Osud košických Beatles evokuje paralelu s ich slávnymi vzormi. Aj v ich rozchode mal údajne prsty Paul. "V poslednej knižke o Beatles všetci traja členovia sa zhodli, že skupinu rozbil John... Ja však nemienim skupinu rozbíjať. Jednoducho mám 22 rokov a chcem ísť ďalej. Nebaví ma prešľapávať na mieste..."
Miro má konkrétnu predstavu, ako ďalej. Chce dať dokopy nové zoskupenie, hrať naďalej "klasiku" z dielne Chrobákov, venovať sa však aj ich ďalším nezabudnuteľným skladbám z mladšieho obdobia, okrem toho prinášať aj vlastnú tvorbu, skúsiť to so sestrou Natašou, víťazkou súťaže Talent roku 2000, ktorá doslova fascinovala väčšinu odborníkov zo šoubiznisu, vrátiť sa k štúdiu inžinierskeho manažmentu na Technickej univerzite v Košiciach. "Beatles nahrali okolo 220 pesničiek, Paul Mc Cartney a Wings ďalších zopár albumov. Je si z čoho vyberať. Akonáhle som chcel urobiť s kapelou čosi náročnejšie, s čím sa bolo treba viac pohrať, nebol zo strany kolegov záujem. Pravda, pri šiestich predstaveniach mesačne na Novej scéne a ďalších koncertoch nebol na nacvičovanie ani priestor. Doterajší hektický život mi nesedí. Aj napriek tomu, že som mal individuálny študijný plán, nestačil som robiť skúšky. Jednoducho, cítim potrebu rozseknúť začarovaný kruh," vyznáva sa sympatický mladík.
Ktovie, či si Backwards, teda Spiatočníci, nájdu ešte k sebe cestu a či ich ešte vôbec niekedy uvidia košickí fanúšikovia na domácej scéne. Posledný koncert v Košiciach totiž nedopadol najlepšie. Sklamaní diváci mali pocit, akoby ho väčšina kapely sabotovala. Raz darmo. Nie každý dokáže uniesť slávu a všetko, čo so sebou prináša...
"Som rád, že som sa rozhodol. Spadol mi obrovský kameň zo srdca, opäť sa cítim byť slobodný. Doteraz som bol medzi mlynskými kameňmi, ktoré ma takmer zomleli," tvrdí Miro Džunko junior. Z CD znie jeho najobľúbenejšia skladba The Long and Winding Road z albumu Let It Be v jeho podaní. "Doteraz sme si na to nenašli čas a možno ani odvahu. Paul tam spieva božsky. Zistil som, že to dokážem!"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.