na Slovensku, Francúzsku, Grécku, Nórsku a Poľsku. Je to v poradí druhá správa, v prvej z pred troch rokov hodnotila, ako sa na Slovensku darilo uviesť do života predchádzajúce odporúčania.
I keď sa v SR prijali niektoré pozitívne opatrenia proti prejavom rasizmu, xenofóbií, neznášanlivosti a antisemitizmu - hovorí sa v správe - ECRI sa prihovára za zriadenie orgánu špecializujúceho sa v oblasti boja s rasizmom a diskrimináciou. Európskej komisii sa nepáčia napríklad niektoré nenáležité reakcie polície a prokuratúry na rasistické útoky a obťažovania a nedostatočné trestné stíhanie za rasovo motivované delikty.
"Správa sa nenesie iba v kritickom duchu, veď napríklad pozitívne hodnotí menovanie splnomocnenca pre rómsku otázku. Na druhej strane zdôrazňujem, že Slovenská republika potrebuje zákon, ktorý by zakotvil postihovanie akéhokoľvek prejavu rasovej, či inej neznášanlivosti", zdôraznil v utorok na tlačovej besede v Košiciach popredseda vlády pre ľudské a menšinové práva Pál Csáky.
"Takýto zákon budem iniciovať a verím, že v prvej polovici roku 2001 budem môcť predstaviť už jeho paragrafové znenie. Je potrebné tiež analyzovať všetky zákony, ktoré nie sú na úrovni európskej reality", dodal P. Csáky.
Podpredseda vlády ďalej uviedol, že vláda vyčlenila na pomoc Rómom stovky miliónov korún, v tomto roku napríklad získali podporu aj projekty na dostavbu základnej školy na Luniku IX a na vytvorenie rómskej polície.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.