modely, ktoré sa na východoslovenských dedinách nosili pred viac ako osemdesiatimi rokmi. "Videli ste kroje z rôznych oblastí. Raslavický, stakčínsky, kroje z Habury, Huncoviec, zo Svidníka, či detské kroje z Kendíc."
Mariana Kostrábová sa venuje šitiu krojov už devätnásť rokov. Pre včerajšiu prehliadku vybrala tie najbohatšie zdobené. Modely dedinskej zdobenej módy predvádzali tanečníci z folklórneho súboru Dúbrava.
Na prehliadke sa zastavili okoloidúci rôznych vekových kategórií, k tomu sa vyjadrila návrhárka "bolo to dobré, pretože si myslím, že aj deti, aj mládež treba vychovať k ľudovej kultúre. Mám pocit, že nám trošku zaniká." Kroje z dielne Mariany Kostrábovej využívajú najme folklórne súbory. Návrhárka sa s nimi prezentuje na rôznych podujatiach, na ktoré často zavítajú aj zahraničný hostia. Minulí týždeň to boli americký Rusíni, ktorých starí rodičia sa vysťahovali do Ameriky. Kroje Mariany Kostrábovej uvidia návštevníci festivalov vo Východnej, Terchovej, "Verím, že sa tam zastavia nie len naši návštevníci, ale aj tí zo zahraničia. Chceme im ukázať našu ľudovú krásu," povedala Kostrábová. Jej kroje videl celý svet počas olympiády v Nagane. "Členovia olympijského výboru prejavili záujem aj o skrášľovanie Slovenského domu na olympijských hrách v austrálskom Sidney. Majú si k nám prísť vybrať kroje, krojové bábiky a ľudové výrobky, ktoré budú skrášľovať tento Slovenský dom."
Výroba ľudového kroja, je veľmi pracná. M. Kostrábová povedala, že málokto z mladých si to uvedomuje. Priznala, že ušitie a zdobenie jedného kroja môže trvať aj celý mesiac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.