zaoberala krajská tripartita v Prešove. O jej priebehu sme sa porozprávali so zástupcom odborárov. Oslovili sme predsedu Krajskej Rady Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Miroslavom Žecom.
Podľa neho sa na rokovaní konštatovalo, že situácia v zamestnanosti sa oproti predchádzajúcemu mesiacu síce o niečo zlepšila, avšak budúci trend nenaznačuje, že by sa mala zlepšiť i v júli. Hodnotil sa aj pilotný projekt podpory zamestnávania mladých, ktorý realizuje Národný úrad práce Krajský úrad práce v Prešove. "Poukázalo sa na to, že realizáciou projektu sa v kraji zamestnalo 53 mladých ľudí. Spomenuli sa i ďalšie projekty napríklad burza voľných pracovných miest a ďalšie, ktoré by mohli pomôcť absolventom škôl na trhu práce. Vznášali sme tiež pripomienky na to, aby už Ministerstvo školstva venovalo väčšiu pozornosť učebným odborom a príprave študentov na trh práce," skonštatoval M. Žec.
Zároveň dodal, že odbory presadzovali podporu malému a strednému podnikaniu, ktoré dnes len prežíva a nemá možnosti na podporu zamestnanosti regiónu. "Upozornil som na to, že poskytovanie úverov a ďalšie veci, ktoré súvisia s rozvojom malého a stredného podnikania sú na okraji záujmu. Priznajme si. Banky nechcú poskytovať pôžičky, nehovoriac o tom, že sú to nevýhodné pôžičky a nehovoriac o tom, že tieto inštitúcie sú samé veľmi zaúverované. No a zahraničie tiež nemá veľký záujem, aby tento región podporovalo."
Krajská tripartita sa tiež zaoberala Regionálnym operačným programom. V tejto súvislosti pripomíname, že do konca júna mali byť v rámci programu vytvorené monitorovacie a riadiace výbory a pracovné skupiny, ktoré by mali byť zodpovedné za sociálno-ekonomický rozvoj Prešovského kraja. Tie doteraz neboli zriadené. "Keď sme sa opýtali na to, kto je za tento stav zodpovedný, tak jednoducho nebolo zodpovedného. Keď sme sa opýtali, kto je zodpovedný za operačný program, odpoveď znela - monitorovací a riadiaci výbor. A ten nie je ustanovený. Toto nás doslova šokovalo. Netreba to viac komentovať."
V prvotných dohodách sa hovorilo o tom, že v riadiacich a monitorovacích skupinách budú zastúpené osobnosti regiónu zo všetkých sfér spoločnosti. Medzi iným z vedeckých inštitúcií, tretieho sektora, zamestnávateľov, odborov, finančných inštitúcií a z tridsiatich percent aj štátna správa. "Podľa včerajších informácií, má byť štátna správa zastúpená až päťdesiatimi percentami. Zároveň sa posunul termín vymenovania výborov a pracovných skupín do 15. júla."
Sociálni partneri sa napokon dohodli, že jednotlivé osobnosti, ktoré bude vyberať štátna správa(!), budú odsúhlasovať i ostatné zúčastnené strany. Ak by sa nedohodli, navrhovať členov budú tak zamestnávateľské zväzy, ako aj odbory.
Zaujímalo nás, či štátna správa predložila nejaké návrhy už na včerajšom rokovaní. Podľa predsedu Krajskej rady KOZ Žeca zatiaľ nie. Tvrdila však, že už má vytypované osobnosti. Keďže nastáva čas dovoleniek a do 15. júla je už minimu času, Žec nevie ako sa budú jednotliví členovia s partnermi odsúhlasovať. "Do konca augusta už treba odovzdať hotový materiál do Vlády SR. Pýtam sa, kedy bude čas na rokovania?" Vyslovil však nádej, že v tomto smere bude štátna správa operatívna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.