stanovenom čase doručil definitívnu ponuku na kúpu majoritného balíka akcií Slovenských telekomunikácií. Druhý záujemca - holandský KPN Telecom síce doručil ministerstvu obálku, ale tá definitívnu ponuku neobsahovala.
Predstavitelia ministerstva dopravy včera tesne po odovzdávaní obálok s ponukami hýrili optimizmom. Dostali totiž dve obálky, a tak všetkým tvrdili, že majú dvoch záujemcov. Holandský KPN Telecom však optimizmus slovenských úradov po niekoľkých hodinách schladil. "Slovenskému ministerstvu síce boli doručené dve obálky, ale z našej strany neprišla žiadna ponuka. ... Som si istá, že nepredložíme ponuku," zdôraznila pre agentúru Reuters hovorkyňa KPN Clara van Lomwelová. Zároveň vyhlásila, že o ich nezáujme o Slovenské telekomunikácie už slovenské oficiálne miesta informovali. Nepravdivé vyhlásenia ministerstva dopravy o záujme KPN Telecom preto označila za nedorozumenie.
Signály o poklese záujmu KPN Telecom o Slovenské telekomunikácie prichádzali už dlhší čas. KPN Telecom bol spomedzi všetkých uchádzačov najviac proti nevýhodnej investícii Slovenských telekomunikácií do Poštovej banky. Minister Macejko o tom bol informovaný, no napriek tomu prinútil telekomunikácie tesne pred privatizáciou nevýhodnú investíciu uskutočniť. Nezáujem KPN sa však spája aj s problémami samotnej firmy - jej prioritou je momentálne zvýšenie vplyvu v Českom telekome, a tak ide Slovensko mierne bokom. V oficiálnom zdôvodnení KPN medzi príčinami nezáujmu uviedol aj nestabilné legislatívne prostredie.
Suma, ktorú získa Slovensko za predaj svojich telekomunikácií, zatiaľ nie je známa. Obálky s ponukami sa totiž otvárajú až na budúci týždeň v utorok. Vláda už v návrhu rozpočtu prerozdelila 22 miliárd korún, ďalšie dve miliardy majú ísť na sanáciu strát vyplývajúcich zo stratových obchodov s akciami Poštovej banky. Víťazstvo Deutsche Telekom by podľa generálneho riaditeľa sekcie pôšt a telekomunikácií rezortného ministerstva Milana Luknára zablokovala iba extrémne nevýhodná ponuka pre Slovenskú republiku.
Privatizáciu Slovenských telekomunikácií celý čas prenasledovali rôzne neúspechy. Hneď na začiatku to boli podozrenia z neférového tendra na výber privatizačného poradcu. Ďalším problémom bol zákon o strategických podnikoch, nasledoval pomaly sa rodiaci telekomunikačný zákon, čo sa premietlo do neúmerného predĺženia privatizačného procesu. V poslednom čase privatizáciu skomplikovali stratové investície do Poštovej banky. Vyvrcholením bolo odstúpenie dvoch z celkového počtu troch záujemcov. Ako prvý odišiel rakúsky Telekom Austria, ako druhý holandský KPN Royal Dutch.
Autor: Tomáš KUČA, Dušan DEVÁN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.