Mečiarových a Dzurindovej amnestie. Návrh ústavného zákona mal umožniť, aby nezávislý súd posúdil vinu osôb, ktoré sa podieľali na zmarenom referende a únose M. Kováča ml. KDH sa pokúsilo zákon neúspešne presadiť po vládnej linke začiatkom roka. Rovnako neúspešné bolo pre odmietavý postoj SDĽ a časti SOP aj s poslaneckou iniciatívou. Zrejme v septembri svoj pokus zopakuje znovu.
Navážnejším argumentom KDH je posledné rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I, ktorý zastavil trestné stíhanie exministra vnútra Gustáva Krajčiho vo veci zmareného referenda. Súd pri svojom verdikte vychádzal z amnestie, o ktorej rozhodol 3. marca 1998 Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident. Podľa názoru súdu je Mečiarova amnestia platná.
"Pokiaľ rozhodnutie okresného súdu potvrdí krajský súd, stane sa právoplatným a už nebude možné nikdy v budúcnosti viesť trestné stíhanie voči pánovi Krajčimu. Platí zásada, že nikoho nie je možné dvakrát stíhať za ten istý skutok," povedal včera právny expert KDH Daniel Lipšic. Vysvetlil, že rozhodnutie okresného súdú môže byť inšpiráciou aj pre ďalší súd, ktorý by mal rozhodovať o I. Lexovi v kauze únos.
Kresťanskí demokrati odmietli výhrady SDĽ, že by ústavným zákonom porušili princíp retroaktivity, ktorý spočíva v tom, aby nikto nebol stíhaný za skutok, ktorý nebol trestným činom v čase jeho spáchania. "Skutky zavlečenia a zmareného referenda však boli trestnými činmi v čase ich spáchania," povedal Lipšic. Rovnako odmietol, že by ústavný zákon narušil princíp deľby moci. Podľa Lipšica rozhodnutím okresného súdu vo veci Krajčiho došlo k víťazstvu "formálneho práva nad prirodzenou spravodlivosťou". Zastavenie trestného stíhania G. Krajčího je fiaskom vládnej koalície, ktorá pred voľbami sľubovala vyšetrenie káuz referendum a únos a potrestanie páchateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.