Decibely bojovej vravy zo straníckych šarvátok a rámusu okolo hospitalizácie prezidenta celkom prehlušili dve veľmi dobré správy: Kabinet konečne schválil "koncepciu decentralizácie a modernizácie verejnej správy" a parlament zase novelu zákona o konkurze a vyrovnaní.
Reforma verejnej správy je prioritou vládneho programu, ktorá už nabrala časový sklz minimálne pol roka. Omieľanie dôležitosti a výhodnosti prenosu kompetencií (a financií) na samosprávu vyrástlo za ten čas, bohužiaľ, v akési klišé, ktorému - naveľa - "jednoduchý" občan ani príliš nerozumie, ani veľmi nedokáže identifikovať v ňom svoje vlastné dobro. Po pravde a úprimne povedzme, že celá (dosť zložitá a v prvej fáze i nákladná) operácia je prínosná naozaj iba v princípe, ktorý je nespochybniteľný: Je určite lepšie a dlhodobo i lacnejšie, aby o všetkých záležitostiach regionálneho a miestneho významu rozhodovali volení zástupcovia tej-ktorej lokality či územného celku. Iba zmena počtu krajov (po reforme VÚC), ba ani delimitácia právomocí však ešte prínosom byť nemusia. Stále ide iba o vytváranie PREDPOKLADOV, aby občan dostal na úradoch lepší servis.
Ani po tomto návrhu, ktorý ešte musí samozrejme schváliť parlament, však nie jasné, či sa zreformuje aj rakúsko-uhorsko-boľševický duch správy vecí verejných, ako ho poznáme dnes. Ani tento projekt vládneho splnomocnenca Nižňanského totiž nerieši (niežeby zabudol - nemá to v náplni) podmienku oddelenia štátnej (a aj obecnej) správy od straníckeho zasahovania. Dodnes neexistuje návrh, ktorý by jasne vymedzil deliacu čiaru medzi politickými funkciami, ktoré sa obsadzujú partajnými dohodami volebných víťazov, a funkciami odbornými, kde by sa mal presadiť systém povinných konkurzov. Návrhy zákonov o verejnej a štátnej službe, ktoré sa práve chystá predložiť do vlády sociálny minister Magvaši, by navyše zabetónovali súčasnú byrokaciu na doživotie.
A to je iba jeden problém - ďalším je napríklad katastrofálne finančné hospodárenie obecných samospráv, ktoré samo potrebuje kolosálnu reformu a najmä kvalitnejších a poctivejších úradníkov. Nižňanského projekt ani myšlienku, ako na to, ani nových úradníkov neponúka.
Napriek tomu je prvým krokom správnym smerom. Len sa nesmie fetišizovať a vydávať za univerzálne sérum na skvalitnenie demokracie. Tým nie je a ani byť nemôže. Nehovoriac o tom, že zo strany SDĽ ešte nie je celkom vylúčený jeden "bočný" útok po košickom zjazde, na ktorom akési nové vedenie získa silný mandát. Kuloáre stále hlásia, že s Nižňanského počtom 12 VÚC sa ľavica ešte hotuje popasovať, takisto aj so zrušením okresných úradov, ktoré by sa mali nahradiť špecializovanou ústrednou správou.
Omnoho rýchlejšiu a istejšiu zmenu pomerov sľubuje novela zákona o konkurze a vyrovnaní. Bankrot je základný čistiaci prostriedok, ktorý zbavuje trh subjektov neschopných plniť si svoje záväzky. Tým plní nenahraditeľnú ozdravnú funkciu, keďže pretína bludný kruh insolventnosti, na ktorý v konečnom dôsledku doplácajú aj zdravé podniky (napr. tie, ktoré dodnes čakajú od mesta Košice splatenie tri roky starých faktúr). Na Slovensku však "bankrotová" legislatíva umožňovala pravý opak - prežívanie neschopných, keďže stavala dlžníkov nad veriteľov. Od augusta, až vstúpi novela do platnosti, by tomuto absurdistanu malo odzvoniť - výrazne posilňuje práva veriteľov voči neplatičom i správcom konkurznej podstaty. Do úpadku (bankrotu) pôjde každý subjekt, ktorý nevie vyrovnať svoje dlhy mesiac po lehote splatnosti. Ide o principiálnu, fundamentálnu normu, ktorá prinesie nesmierne ozdravenie podnikateľskej klímy. V krátkodobom horizonte síce nezamestnanosť ešte zvýši, už v strednodobom však zrazí dole lepšie, ako tisíc centrálnych tzv. "rozvojových programov".
Schopnosť rozkladajúcej sa garnitúry položiť niekedy na stôl veľmi pozitívne veci naozaj udivuje, má však asi jednoduché vysvetlenie. Je to záležitosť v podstate niekoľkých ľudí vnútri koalície, ktorí využívajú totálne zaujatie väčšiny straníckymi bojmi na pretláčanie takých rozhodnutí, čo by azda v "normálnej" politickej klíme nikdy neprešli. Celkom veselý paradox.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.