pražce kládli robotníci na upravený zvršok od vtedajšej stanice ČSD smerom na Kamienku, pridržiavajúc sa bystrej riečky, ktorú občania nazvali Rika. Jej trať bola dlhá 17,2 kilometrov. Úzkokoľajkou sa k miestnej píle i na stanicu zvážalo vyťažené drevo z okolitých hôr. Postupom času sa táto trať modernizovala a nasadzovali sa na ňu bezpečnejšie malé parné lokomotívy a prepravné vozne na prepravu dreva i lesných robotníkov.
V roku 1933, keď lesné pozemky prebral od grófa Gejzu Andrássyho československý štát, nasťahovali sa tam vojaci, ktorí si postupne do svojho rajónu objednali okolo 30 nových železničných vozňov a dva parné rušne, pretože drevo veľmi dobre išlo na odbyt pre tuzemsko i zahraničie.
Lokomotívy, ktoré sa vykurovali drevom boli dosť výkonné. Iskrami zo svojich komínov nie raz spôsobili rozsiahle lesné požiare. Boli prípady, keď od vypadnutého žeravého uhlia zhoreli desiatky drevených pražcov, dokonca aj viaceré mosty postavené z dreva. Raz došlo k prípadu, keď sa v jednom úseku vlakové spojenie roztrhlo na dve časti a vagóny ušli do údolia, kde zabili konský poťah, s ktorým práve manipuloval pohonič na koľajniciach.
Potreba častého vypravovania tejto úzkokoľajky bola dosť nákladná. A to nielen v dôsledku častých požiarov, ale i povodní. Preto tam v roku 1959 nasadili na koľajnice diessel - elektrickú lokomotívu. V rokoch 1970 - 1972 došlo vo Vojenských lesoch v Kamenici nad Cirochou v dôsledku značného rozmachu ťažby dreva a automobilového priemyslu k postupnej likvidácií úzkokoľajky. Na jej trase sa postavila bezprašná cesta. Koľajničky sa predali zamestnancom, ktorí ich použili za stĺpy na ohradu svojich obydlí.
Pôvodná trať zo stanice až na pílu, v dĺžke vyše jedného kilometra ostala v pôvodnom stave po dnešok a to pre pamiatkové účely. Na železničnej stanici v Kamenici nad Cirochou sa ešte aj dnes nachádzajú časti prehrdzavených koľajničiek na prehnitých pražcoch. Aj tie mohli vyzerať lepšie, keby sme mali úctu k našej nedávnej minulosti. Ako pamiatku na kamenickú úzkokoľajku umiestnili pred podnikom Vojenské lesy na koľajničky parnú lokomotívu "Anča", s akou sa tam pracovalo po mnoho liet.
Diessel-elektrický rušeň stal dlhý čas pokazený pri tamojšej píle. V roku 1982 ho z Kamenice nad Cirochou odviezli do Detvy, kde po oprave a vynovení slúži ako muzeálny exponát. Škoda, mohol byť vítaným druhom pri zachovalej kamenickej parnej lokomotíve "Anča".
Autor: Jozef Hrubovčák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.