sa najmä najväčší basketbalový krok, ktorý urobili ženy prvýkrát v sezóne 1980/1981, keď postúpili do prvej celoštátnej ligy. Boli aj účastníčkami slovenskej prvej ligy, z ktorej pred dvoma sezónami už ako Ženský basketbalový klub (ŽBK) vypadli.
Tento týždeň sa konala Valná hromada klubu, na ktorej sa hodnotila uplynulá sezóna. Prirodzene, potešenie vyplynulo z návratu medzi slovenskú elitu, no zároveň vyvstala otázka ako ďalej. Totiž len vstup do prvej ligy a zaplatenie licencií, stojí ŽBK 50 tisíc korún!
"O návrat sme bojovali dve sezóny," poskytuje prvú informáciu prezident klubu Vladimír Husár. "Po prvej sme si neplánovali návrat, veď náš kolektív mal vekový priemer sedemnásť rokov, a preto tretie miesto bolo uspokojením. V ostatnej sezóne skončili ženy prvé, a keďže hrajú aj súťaž junioriek, obsadili v slovenskej tabuľke tretie miesto. Víťazný káder tvorili hráčky: Sendecká, Šoltísová, Belušová, Garčárová, Kubátová, Ivanová, Kloudová, Chmurová, Strmenská, Kupčíková a Štupáková. Pod vedením trénera Ivana Leibitzera, vedúceho družstva Pavla Chmuru a maséra Milana Rusnáka."
Aj Popradčanky patria medzi kluby na Slovensku, ktoré v tomto športe nemajú stáleho sponzora, či podporovateľa. A tak si hráčky augustové sústredenie (2. - 20.) v Liptovskom Jáne, celú prípravu, ba i členské, čo tvorí sedemdesiat percent rozpočtu, hradia samé. Členské nepostačuje na prvú ligu. Je to iba omrvinka na zaplatenie nákladov. Preto, ak sa v Poprade chce hrať liga znova dlhší čas, musia aj podporovatelia mať bližší vzťah k ženskému basketbalu, a to aj preto, lebo situácia, o ktorej sa prezident ďalej rozhovoril, si to vyžaduje.
"Na konferencii najvyššieho basketbalového orgánu bol hodnotený Poprad v počte zaradených hráčok do reprezentácií v rôznych kategóriách na tretie miesto. Najviac ich má CBK Košice. No keď odrátame, že Ružomberok ich má až sedem v kategórii žien, potom sme jasne druhý na Slovensku. Je naozaj trápne, keď v minulosti pevnú pyramídu (všetko na ZŠ Komenského) počínajúc dvoma prípravkami, cez minižiačky, žiačky, kadetky, juniorky a ženy, čo tvorí deväť družstiev v súčasnosti narúša neprítomnosť Centra talentovanej mládeže (bývalé TSM). Talentovaná mládež má výhodu plateného trénera a platené materiálne zabezpečenie. Je naozaj trápne, že "vidiecke" kluby sa musia najprv prejaviť výsledkami, a až potom dostanú peniaze. Veľkokluby dostanú najskôr peniaze a potom sa od nich očakávajú výsledky... Na Slovensku sú zatiaľ štyri centrá CTM a práve z nášho by sme chceli jeho vytvorením čerpať hráčky do prvej ligy, ktorú sme vybojovali len našimi odchovankyňami, a len s nimi chceme aj v lige bojovať," zvýraznil hlavne poslednú vetu prezident.
Funkcionári ŽBK sa doslova považujú za kaskadérov, ktorí zatiaľ siahli iba do vlastných vrecák, aby sa vôbec o prvej lige mohlo hovoriť. Pozháňať pol milióna korún by možno aj na činnosť stačilo. V iných mestách vznikajú mestské športové kluby (v Košiciach reprezentujú ženský basketbal). Po 53-ročnej existencii basketbalu v meste, by bolo naozaj pekným popradským počinom, keby aj pod Tatrami bola zo strany mesta venovaná väčšia pozornosť ženskému basketbalu, ktorý prinavrátil mestu znovu prvú ligu!
"Problémy sú aj s telocvičňou, do ktorej zateká. Veď ona na ZŠ Komenského je jediná 'mestská hala', v ktorej sa konajú väčšie športové podujatia. Je poriadne vyťažená celý deň, a to školstvo, aj prostredníctvom vedenia školy, nám vychádza v ústrety. Treba novú palubovku, do poriadku sa musia dať aj obidva časomery. Keď chceme kvalitne zabezpečiť prvú ligu, potom nás čaká viac práce ako na kostole."
V kolektíve ŽBK došlo k zmenám. Na štúdia odchádza Sendecká, o ktorú prejavila záujem bratislavská Istrobanka. Prišli však mladé dievčatá Gulová, Kozáková, Kalafutová, Husárová, a tak vekový priemer je znova o rok nižší. Novou kormidelníčkou sa stala bývalá kapitánka družstva žien Gabriela Husárová. Pod jej vedením absolvovali dievčatá v júni úvodnú časť prípravy. V júli pobudnú na dovolenkách, v auguste absolvujú spomínané sústredenie a potom sa znova vrátia k tvrdým tréningom. Je známe, že kvôli olympiáde v Sydney, liga začne až koncom septembra. Preto sa dovtedy pripravuje doplnková súťaž.
"Spomenuli sme problémy, ktoré návratom do prvej ligy existujú. Aj preto nemáme veľké oči. Kolektív je veľmi mladý, a tak našim jediným cieľom je čo najdlhšie udržať pre Poprad najvyššiu basketbalovú ženskú súťaž," dodal s veľkou skromnosťou Vladimír Husár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.